ANTAKYA ÇEVRE KORUMA DERNEĞİ TERMİK SANTRALLERE KARŞIYIZ

 Antakya Çevre Koruma Derneği Sekreteri Ali Kanatlı, termik santrallere karşı olduklarını belirtti.
ANTAKYA ÇEVRE KORUMA DERNEĞİ TERMİK SANTRALLERE KARŞIYIZ
Kantlı, yaptığı yazılı açıklamada, depreme karşı dünyanın en iyi tedbirlerini alan yer olan Japonya'da yaşanan nükleer facianın, deprem kuşağında bulunan ülkelerde nükleerin yanlış bir seçim olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydetti.
     Japonya'da daha önce yaşanan depremde de nükleer atıkların bulunduğu varillerden sızıntı olduğunu ifade eden Kanatlı, açıklamasında şunlara yer verdi:
 

     ''Bu depremde Japonya, reaktördeki radyasyondan etkilenebileceği alan içindeki yaklaşık 200 bin insanı yirmi dört saat içinde tahliye etti. Türkiye'de böyle bir durumda 200 bin insanı kaç günde tahliye edebiliriz, ya da tahliye edebilir miyiz? İşte Türkiye'nin gerçeği bu. Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santralden olası bir sızıntıda rüzgarın yön ve şiddetine bağlı olarak, Mersin, Tarsus, Adana, Osmaniye ve Hatay'ın da içinde bulunduğu birçok yerdeki insanların tahliyesi gerekirse, buraları nasıl boşaltabiliriz? Artık doğaya kulak vermenin zamanı geldi. Bunun için termik santrale karşıyız.''
     Kanatlı, artık doğayla barışık olmanın, beraber yaşamanın zamanının geldiğini, insanın sanayisel, endüstriyel ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılanma şeklinin felakete dönüşmemesi için bir an önce önlem alınması gerektiğini belirtti.