ARAŞTIRMACI TARİHÇİ KIZILKAYA YAYLADAĞI İLÇESİ YOĞUN GÜNLER GEÇİRİYOR

 Ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Kızılay'ın kurduğu geçici çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması için verilen ekmek gibi gıda siparişlerinin, ekonomiyi canlandırdığı bildirildi.
ARAŞTIRMACI TARİHÇİ KIZILKAYA YAYLADAĞI İLÇESİ YOĞUN GÜNLER GEÇİRİYOR
  Araştırmacı tarihçi Mehmet Kızılkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yayladağı ilçesinin hiç olmadığı kadar yoğun günler geçirdiğini ve bu fırsatın iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.
     Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında ordusuna ev sahipliği yapmış Yayladağı'nın, Suriyeliler sayesinde, ilk kez adını bu kadar yoğun olarak tüm dünyaya duyurduğunu vurgulayan Kızılkaya, Cumhuriyet tarihinden bu yana ilçede hiç bu kadar hareketliliğin yaşanmadığını kaydetti.
 

     İlçeye daha önce 200 bin turistin geldiğini, Yayladağı-Antakya duble yol çalışmalarının bitmesinin ve Suriye ile vizesiz geçiş uygulamasının ardından bu sayının 500 bine çıktığını ifade eden Kızılkaya, şöyle devam etti:
     ''Bu rakam da tarihi ve doğal güzelliklere sahip ilçemiz için çok az. Bunu arttırmak için ilçemizin tanıtımını yapmamız gerekiyordu. Üzücü bir olay sonucu ülkesini terk ederek Türkiye'ye sığınan ve ilçemizde Kızılay tarafından kurulan geçici çadır kentlere yerleştirilen Suriyeliler sayesinde Yayladağı'nın adı bir anda dünya gündeminde yer almaya başladı. 6 bin 300 olan ilçe nüfusu, Suriyeliler sayesinde neredeyse ikiye katlandı. Şuan ilçede bulunan ve Türk Kızılay'ı tarafından kurulan geçici iki çadır kentte toplam 5 bin 381 Suriyeli kalıyor. Yayladağı ilçesi hiç olmadığı kadar yoğun günler geçiriyor, inşallah bu fırsatı iyi değerlendiririz.''
     Kızılkaya, çadır kentlerdeki barınan Suriye vatandaşları ve onlarla ilgili gelişmeleri izlemek üzere gelen yerli ve yabancı medya kuruluşları temsilcilerinin ilçedeki esnafın yüzünün güldüğünü, işlerinin açıldığını kaydetti.
     Fırın işletmecisi Erdem Genç de, ilçedeki Suriyeliler, basın mensupları ve görev yapan güvenlik ekipleri nedeniyle ekmek satışlarının yüzde 50 arttığını söyledi.
 

     Yoğunluk nedeniyle ekmek yetiştirmekte zorlandıklarını ve bu nedenle fazla mesai yapmaya başladıklarını ifade eden Genç, işçi sayısını arttırarak, talebe cevap vermeye çalıştıklarını belirtti.
     Taksicilik yapan Bülent Deliveli de, eskiye oranla çok yolcu taşımaya başladıklarını, arada yaklaşık 1 kilometre bulunan Yayladağı ilçe merkezi ve çadırların bulunduğu yere gündü 5-6 sefer yaptıklarını kaydetti.
     Yoğunluk nedeniyle yüzlerinin güldüğünü ifade eden Ömer Kocaker, ''Suriyede yaşanan olaylar üzücü ama işlerimizin açılması da sevindirici'' diye konuştu.