''BELEDİYENİN BELİRLEDİĞİ YERLER DIŞINDA KURBAN KESİMİ YAPILMAMALI''

KURBAN BAYRAMINA DOĞRU -HATAY CEVRE VE ORMAN İL MÜDÜRÜ YÜZER
''BELEDİYENİN BELİRLEDİĞİ YERLER DIŞINDA KURBAN KESİMİ YAPILMAMALI''
Çevre ve Orman İl Müdürü İbrahim Yüzer, belediyenin belirlediği yerler dışında kurban kesimi yapılmaması gerektiğini söyledi.
     Yüzer, yaptığı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, hayvanların kesilmesi, taşınması ve çevre kirliliği konusunda vatandaşları uyardı.
     Kurbanların kesilmeden önce aç ve susuz bırakılmaması, bıçakların dezenfekte edilmesi gerektiğini belirten Yüzer, şunları kaydetti:
     ''Kurbanlık hayvanların taşınması, kesimi ve kesim sonrası oluşan durumların bilhassa kentsel yerleşimlerde çok önemli çevre kirliliğine ve zaman zaman da hoş olmayan görüntülere neden olduğu bilinmektedir. Kurban Bayramı süresince hayvanların bilinçsizce kesilmeleri, hayvanların kaçması sırasında yaşanan istenmeyen görüntüler, silahla vurularak yakalanması, uygun olmayan gereç ve şartlarda belirlenen kesim yerlerinin dışında kesim yapılması gibi uygun olmayan durumlar, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine, ayrıca çevre sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu konuya uymayan vatandaşlara yasal cezai uygulama gerçekleştirilecek.''