BEYZA PİLİÇ GENEL KOORDİNATÖRÜ ÇALIŞKAN ''FİYATLARI PAZAR BELİRLER DEDİ

Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, Et ve Balık Kurumu'nun (EBK)çeşitli illerde satış noktaları açma kararının kırmızı et fiyatlarını düşürmeyeceğini iddia etti.
BEYZA PİLİÇ GENEL KOORDİNATÖRÜ ÇALIŞKAN ''FİYATLARI PAZAR BELİRLER DEDİ
 Çalışkan, yaptığı yazılı açıklamada, et fiyatlarını makul hale getirmenin yolunun üretimdeki vergi yükünü hafifletmek ve teşvikten geçtiğini kaydetti.
     Ülkede yaşanan sorunun üretim darlığı ve maliyetlerin yüksekliğinden kaynaklandığını savunan Çalışkan, Et ve Balık Kurumu'nun çeşitli illerde satış noktaları açma kararının kırmızı et fiyatlarını düşürmeyeceğini belirtti.
     Perakende satış noktalarının fiyat ayarlaması yapacak yerler olmadığını ifade eden Çalışkan, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Fiyatları pazar belirler. Satış noktalarının piyasayı etkileme gücü olmaz. Et ve Balık Kurumu tarafından açılacak satış noktaları çok iyi kontrol edilirse, sadece sağlıklı ürün temini konusunda bir fayda sağlar.
     Et ve Balık Kurumu tarafından açılacak yerler, perakende satış yapan kasap esnafını olumsuz etkileyecektir. Üreticiler ise bu kararla daha da köşeye sıkışacak ve yetiştirdiği ürününü bu kuruma devretme mecburiyeti hissedecektir.''