Bu köyde herkesin soyadı Dadük

-Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı 300 haneli, Gözene köyünde en yaşlısından gencine herkesin soyadı ''Dadük'' -Altı dönemdir köy muhtarlığı yapan Musa Dadük, dedelerinin Suriye'den gelerek yerleştiği köylerinde herkesin birbiriyle akraba olması nedeniyle soyadlarının da aynı olduğunu belirtti -Muhtar Dadük: ''Herkesin soyadı aynı olduğu için bazı resmi işlemlerde sıkıntı yaşayabiliyoruz''
Bu köyde herkesin soyadı Dadük
Yayladağı yolunda dağ yamacına kurulu tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Gözene köyünü diğer köylerden ayıran en dikkat çekici özelliği, herkesin soyadının aynı olması.
     Altı dönemdir köy muhtarlığı yapan Musa Dadük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'nin Lazkiye kentinden gelen dedelerinin arazi alarak buraya yerleştiklerini söyledi.
     Yıllar geçtikçe akraba evlilikleriyle nüfusu artan köylerinde yabancıya mülk satışı yapmadıklarını ifade eden Dadük, bu nedenle köylerinde ''Dadük'' soyadından başka bir aile bulunmadığını kaydetti.
     Herkesin aynı soyadı taşıdığı köylerinde hırsızlık, kavga, cinayet gibi olayların asla yaşanmadığını vurgulayan Dadük, ''Burada herkes huzur ve sükunet içerisinde yaşıyor. Köyümüzde hiçbir evin kapısı kilitlenmez. Herkes güvenli bir şekilde bir şey olmayacağını bildiği için kapısını kilitlemez. Akrabalar arasında yaşanan ufak tefek sorunları da büyümeden el birliğiyle hallederiz'' diye konuştu.
     Köylerinde Ali, Ayşe, Fatma, Mehmet gibi isimlerden çok fazla bulunduğunu ve ortak soyadı ve aynı isimler nedeniyle zaman zaman sıkıntıların yaşanabildiğine dikkati çeken Dadük, şöyle devam etti:
     ''Herkesin soyadı aynı olduğu için bazı resmi işlemlerde sıkıntı yaşayabiliyoruz. Özellikle jandarmaya ilgili sorunlarda isimler karışabiliyor. Bu konuda, anne ve baba isimlerine bakarak herkes birbirini bildiği ve tanıdığı için sorunu büyümeden hemen çözümleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra nadiren de olsa anne, baba isimleri bazı kişilerin benzer olabiliyor. Bunlar da zaman zaman bazı sorunları beraberinde getiriyor. Yaşanan her türlü sorun ve sıkıntıya karşın köydeki herkesin soyadının aynı olmasından dolayı mutluyuz. Akrabalarımızla bir arada huzur içerisinde yaşıyoruz.''

     
     -Soyadı farklı olanlar sadece öğretmenler -
    
     Dadük, zaman zaman yurtiçi ve dışından ziyaretçilerin köylerine geldiğini, herkesin soyadının aynı olması durumuna inanamadıklarını ve şaşırdıklarını kaydetti.
     Köylerinde yaklaşık 300 öğrencinin eğitim gördüğü bir ilköğretim okulunun da bulunduğunu ifade eden Dadük, köyde sadece okulda görev yapan öğretmenlerin soyadının farklı olduğunu söyledi.
     Öğretmenlerin köye ilk geldiklerinde bütün öğrencilerin soyadının aynı olması nedeniyle biraz şaşırdığını, zaman zaman hatalar yapabildiğini vurgulayan Dadük, ancak onların da zaman içinde duruma alışarak, öğrencilere okul numaraları ya da kendince buldukları yöntemlerle ayırt ederek seslenmeye başladığını belirtti.
     Köyün en yaşlıları arasında bulunan Sait Dadük (80), babası Reşit'in Suriye'den geldiğini ve buraya yerleştiğini, köylerinde hiç yabancının bulunmadığını söyledi.
     Cemil Dadük (72), herkesin birbiriyle akraba olduğu köyde yaşamaktan mutluluk duyduğunu, yabancı hiç kimsenin bulunmadığı köylerinde herkes birbiriyle hısım olduğu için hiçbir sıkıntının olmadığını kaydetti.