''BUĞDAY EKİMİNİ GECİKTİREN ÜRETİCİLERİMİZ YAĞMUR SAYESİNDE UMUTLANDI''

BUĞDAYA ''CAN SUYU'' -TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ TARIM ALANLARINDAN BİRİ OLAN AMİK OVASI'NDA KASIM AYINDA EKİMİ YAPILAN BUĞDAYA, ''CAN SUYU'' GEÇTE OLSA GELDİ -ANTAKYA ZİRAAT ODASI BAŞKANI CİVELEK: ''
''BUĞDAY EKİMİNİ GECİKTİREN ÜRETİCİLERİMİZ YAĞMUR SAYESİNDE UMUTLANDI''
Türkiye'nin önemli tarım alanlarından biri olan ve buğdayın yanı sıra pamuk, mısır ekiminin yoğun olarak yapıldığı Amik Ovası'nda üreticilerin, yağan yağmurla yüzlerinin gülmeye başladığı bildirildi.
     Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 60 bin hektarlık Amik Ovası'nda kasım ayında üreticilerin bir çoğunun buğday ekimini gerçekleştirdiğini söyledi.
     Verimli tarım arazileri ve iklim koşulu nedeniyle birden fazla ürünün alınabildiği ovada, bu yıl yağışların geciktiğini ifade eden Civelek, bunun da üreticileri umutsuzluğa sürüklediğini kaydetti.
     Ovada bu yıl yaklaşık 400-500 bin dekarlık alanda buğday ekiminin yapıldığını vurgulayan Civelek, ürünün ekiminin ardından beklenen ''can suyu''nun bir türlü gelmediğini söyledi.
     Üreticilerin bir kısmının buğday ekimini beklettiğinin altını çizen Civelek, şöyle devam etti:
     ''Üreticilerimiz, yağışların gelmemesi nedeniyle yağmur duasına bile çıkmayı düşündü. Buğdayın ekimi yapıldıktan sonra, mutlaka yağmur alması gerekiyor. Ancak, bölgemize çok uzun zamandan bu yana bir damla yağmur düşmemişti. Üreticiler kuru toprağa 'ya kısmet diyerek' tohumlarını attı. Ancak her geçen gün çimlenmesini bekledikleri buğday yağmursuzluk nedeniyle bir türlü çıkamadı.''
     Bu yıl yağmurun yağmamasının bazı üreticilerin ekimini geciktirmesine neden olduğunun altını çizen Civelek, ''İki günden bu yana yağan yağmur, ekim yapmayan çiftçilerimize yaradı. Buğday ekimini geciktiren çiftçilerimiz, yağmur sayesinde umutlandı. Yağmurun ardından suya doyan toprağa bundan sonraki günlerde yeni buğday tohumlarının ekilmesini bekliyoruz. Daha önce ekilen buğdayların da önümüzdeki günlerde 'can suyu' sayesinde çimleneceğini düşünüyoruz. Geçen yıllarda olduğu gibi bu senede ovamızdan buğday fışkıracağını ümit ediyoruz'' diye konuştu.
     Yağmurun, buğday ekili alanlarda çimlenmeyi sağlayacağını vurgulayan Civelek, ''can suyu'' niteliğindeki yağmurların devam etmesini beklediklerini kaydetti.
     Civelek, geçen yıl pamuğun iyi para etmesi nedeniyle üreticilerin küstükleri bu ürüne yeniden dönüş yapabileceğini, ovada buğdayın yanı sıra ikinci ürün olan pamuğun da ekim alanının yüksek olmasını beklediklerini söyledi.
     Hatay Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Antakya'ya 10-12 Aralık tarihleri arasında metre kareye 130.2 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Bölgede yağışların hafta sonuna kadar devam edeceği kaydedildi.