Çadır kentin kadınları

Türk Kızılayı tarafından Altınözü ilçesinde kurulan Boynuyoğun çadır kentinde Suriyeli kadınlar, el işi, resim ve ebru kurslarına katılarak yaşadıkları zor günleri ve içlerindeki sıla özlemini unutmaya çalışıyor -Kurs dışında günlük hayatlarına devam eden kadınlar, bir taraftan yaşadıkları çadırların temizliğini yapıyor, bir taraftan da çocukları ile ilgileniyor
Çadır kentin kadınları
Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Türk Kızılayı tarafından Altınözü ilçesinde oluşturulan Boynuyoğun çadır kentinde yaşayan Suriyeli kadınlar, çadır kentte kendileri için açılan el işi, resim ve ebru kurslarına katılıyor.
     Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve yönetimine karşı bir yıl önce başlayan direnişin ardından çıkan olaylar, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Suriyelinin ülkesini terk etmesine ve sınır komşusu Türkiye'ye göç etmesine neden oldu.
     Göç dalgasının başladığı tarihten itibaren Hatay'ın Suriye sınırındaki Yayladağı, Reyhanlı ve Altınözü ilçelerinden Türkiye'ye giriş yapan binlerce Suriyeli, Türk Kızılayı tarafından oluşturulan 7 çadır kentte yaklaşık bir yıldan bu güven içinde yaşıyor.
     2 bin Suriyelinin kaldığı Altınözü ilçesindeki Boynuyoğun çadır kentine giren AA muhabirleri, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu çadır kentte, günlük hayatlarını sürdüren kadınları görüntüledi.
     Sabah erken saatlerde güne 'merhaba' diyen Suriyeli kadınlar, görevliler tarafından verilen kahvaltılıkları alarak, elektrikli ocaklarda hazırladıkları çay eşliğinde çocuklarına ve eşlerine kahvaltı sofrası kuruyor. Kahvaltıdan sonra çadırların ve içerisindeki eşyaların temizliğini yapan kadınlar çocuklarıyla ilgileniyor.
     Çadırdaki işlerini bitirdikten sonra çadır kentteki komşularına misafirliğe giden, yaşadıkları kötü günleri unutmak için ülkelerinin özgürlüğe kavuşacağı günleri hayal eden Suriyeli kadınlar, ülkelerinden gelen en ufak haberi bile merakla dinliyor.
     Kadınlar, çadır kent idaresi tarafından açılan el işi, resim ve ebru kurslarına da büyük ilgi gösteriyor. Çadır işlerinden arta kalan zamanlarını burada değerlendiren Suriyeli kadınlar, kurslarda öğrendiklerin uygulayarak, yaşadıkları kötü günlerini ve memleket özlemini unutmaya çalışıyorlar.
     Cisreş Şugur kentinden Türkiye'ye gelen Semire Kaddum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi ve 6 çocuğu ile Türkiye'ye sığındığını belirterek, çadır kentte bütün ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.
     Kaddum, Türk yetkililerin kendilerine sunduğu imkanlarla en iyi şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini, hiçbir eksiklerinin bulunmadığını ifade etti.
     Türkiye'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Kaddum, ''Türk yetkililer günde üç öğün yemek veriyor. Ayrıca bir isteğimiz olduğunda da hemen karşılanıyor. Açılan kurslar sayesinde de hem bir şeyler öğreniyoruz hem de güzel vakit geçiriyoruz. Tek isteğimiz, ülkemizdeki olayların bir an önce bitmesi ve memleketimize geri dönebilmek'' dedi.
     Kadınlardan Fatma Ramazan da boş zamanlarında Türkçe ve resim kursuna katıldığını kaydederek, ülkelerinden kilometrelerce uzakta, gurbette olmanın zorluğunu yaşadıklarını, ancak her şeye rağmen hayatta oldukları için şükrettiklerini dile getirdi.
     İçlerindeki memleket özleminin gittikçe büyüdüğünü anlatan Ramazan, şöyle konuştu:
     ''Türk devletine ve hükümetine çok şey borçluyuz. Ülkemizdeki olaylardan kaçarak sığındığımız Türkiye, bize kucak açarak ev sahipliği yaptı. Yetkililerce kurulan çadırlarda her türlü ihtiyacımız karşılanıyor. Ayrıca açılan kurslar sayesinde de yaşadığımız kötü günleri unutmaya çalışıyoruz. Tek isteğim, çatışmaların son bulması ve ülkeme geri dönebilmek. Artık tüm dünyanın bir şey yapması gerekiyor. Çünkü Suriye'de halk yanıyor, insanlar ölüyor. Artık buna 'dur' demek gerek. Bunun için herkesten, tüm insanlıktan yardım bekliyoruz.''
     Çadır kentte karikatür ve resim yaparak vakit geçiren Rubaa İhcazi ise yaklaşık 9 aydan bu yana ülkesinden ayrı olduğunu vurgulayarak, çadır kentteki diğer kadınlarla resim kursuna katıldığını ve resim yapma hobisini Türkiye'de de sürdürdüğünü anlattı.
     Yaşadığı çadırda karikatür de çizdiğini belirten İhcazi, ''İlk zamanlar bunu yapmakta biraz zorlandım, ancak Suriye'deki olaylar her geçen gün arttıkça içimdekileri kağıda daha fazla döker oldum. Yaptığım karikatürlerde, yaşadıklarımızı anlatıyorum. Ayrıca barış isteğimizi haykırıyorum. Yaptığımız resim ve karikatürlerle içimizdekileri biraz olsun yansıtabiliyoruz'' diye konuştu.
Çadır kentin kadınları haberi 24 Mart 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  20605 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle