ÇAĞIMIZIN SORUNU OBEZİTE HATAY DA GÜNDEMDE

Hatay genelinde 14-65 yaş arası 141 bin 558 kişi üzerinde yapılan taramada erkeklerin yüzde 20'sinin kadınların yüzde 23,92'unun obez olduğunun belirlendiğini söyledi.
ÇAĞIMIZIN SORUNU OBEZİTE HATAY DA GÜNDEMDE
 İlimiz genelinde bugüne kadar 6 morbid obez hastasının tedavi gördüğünü söyleyen yılmaz, bunlardan birinin yaşamını kaybettiğini diğerlerinin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam ettiğini bildirdi.
Sağlıklı olmak için günde en fazla 5 gram tuz tüketiminin yeterli olduğunu söyleyen Yılmaz, ancak ülkemizde günde 18 gram tuz tüketildiğini bildirdi, ilimizde tuz tüketimin ise günlük 25 gram olduğuna dikkat çekti. Aşırı tuz tüketiminin sadece yetişkinlerde değil, daha çocukluktan itibaren sağlığımız olumsuz etkilediğini belirten Yılmaz, günlük tuz miktarının bir gram azaltılmasıyla felçlerde yüzde 5'lik kalp krizlerinde yüzde 3'lük azalma sağlandığını, tuzun 9 gram azaltılmasıyla felçlerde yüzde 34'lük, kalp krizlerinde ise yüzde 24'lük azalma sağlandığına vurgu yaptı.

Sağlık için az ama iyotlu tuz tüketilmesinin önemine değinen Yılmaz, “İyotlu tuz, zeka geriliğini ve beyin hasarını önler, okul başarısını arttırır. İyot kaybını önlemek için tuzu yemeklerinizi pişirdikten sonra ekleyin, serin, kuru ve ışıksız ortamda ve koyu renkli cam kaplarda saklayın. 
Aşırı tuz tüketimini azaltmak için öneriler: 
Daima taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin, yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin, tuz içeriği yüksek olan salamura besinleri ve konserve besinleri daha az tüketin. Daha fazla sebze ve meyve tüketin Satın aldığınız hazır besinlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve daha az tuzlu olanları tercih edin. Yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen, limon gibi besinler ile baharatları kullanın. Ev dışında yemek yiyorsanız az tuzlu besinleri tercih edin. Maden suları kaynağına göre farklı miktarda sodyum içerir, sodyum içeriğini etiketinden okuyun.”