''CEZAEVİNDE ÇALIŞANLARI EĞİTEREK, KADINA KARŞI ŞİDDET VE AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİNİ HEDEFLİYORUZ'' (

''KADINLARA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE'' ÇALIŞTAYI -İNSAN HAKLARI EĞİTİM PROGRAMI KOORDİNATÖRÜ ATAMAN: -
''CEZAEVİNDE ÇALIŞANLARI EĞİTEREK, KADINA KARŞI ŞİDDET VE AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİNİ HEDEFLİYORUZ'' (
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliği İnsan Hakları Eğitim Programı Koordinatörü Gülden Gürsoy Ataman, cezaevinde çalışanları eğiterek kadına karşı şiddet ve ayrımcılığın önlenmesini hedeflediklerini, bu konuda atölye çalışmaları yaptıklarını belirtti.
     Ataman, Adalet Bakanlığı, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilciliğinin işbirliğiyle düzenlenen ''Kadınlara Karşı Şiddetle Mücadele'' çalıştayının açılışında, farklı illerde toplantılar yaparak, cezaevinde çalışan öğretmenlere, sosyal hizmet uzmanlarına ve psikologlara eğitim verdiklerini söyledi.
     Ataman, şöyle konuştu:
     ''Çalıştay, eğitimcilere yönelik program kategorisine giriyor. Bu kapsamda cezaevlerinde çalışan öğretmenlere, sosyal çalıştırıcılara ve psikologlara iki gün süren atölye çalışmasıyla eğitim veriyoruz. Cezaevinde çalışanları eğiterek, kadına karşı şiddet ve ayrımcılığın önlenmesini hedefliyoruz. Cezaevinde çalışanlar, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın hem faili hem de mağdurlarıyla bir aradalar. Bu gruplar üzerinde etki yaratabilme potansiyeline sahipler. Bu nedenle cezaevi çalışanları kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesinde önemli bir kesim.''
     2007 yılından bu yana Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Mardin, Erzurum, Trabzon ve Nevşehir'de çalışma yaptıklarını, 250 cezaevi öğretmeni, sosyal çalışmacı ve psikologa eğitim verdiklerini belirten Ataman, aralık ayında da Denizli ve Kayseri'de çalıştay düzenleyeceklerini söyledi.
     Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tetkik avukatı Adnan Korkmaz da cezaevilerinde görev yapan personelin uluslararası standartlara uygun hale gelmesi, çağdaş infaz anlayışını benimsemesi, hükümlünün suç ve davranışının farkına vararak yeniden sosyalleşmesine teşvik etmesi amacıyla eğitim çalışmalarının aralıksız devam ettiğini kaydetti.
     Almanya Dışişleri Bakanlığı Çalışma ve Sosyal İşler Başkatibi Anke Siebold, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi konusunda cezaevlerinde çalışanlara eğitim verilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.
     Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, ile bunlara bağlı ilçelerden cezaevi çalışanlarının yer aldığı çalıştay, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti.