CUMHURBAŞKANI GÜL: HAYIRSEVER İŞ ADAMLARINA PLAKET VERDİ


CUMHURBAŞKANI GÜL: -''FARKLI FARKLI DÜŞÜNCELER, FARKLI FARKLI SİYASİ AKIMLAR, FARKLI FARKLI DÜNYA GÖRÜŞLERİ... BÜTÜN BUNLAR OLABİLİR'
Cumhurbaşkanı Gül eşi Hayrünnisa Gül ile geldiği Hatay'da, hayırsever iş adamlarına Ottoman Otel'de düzenlenen törenle plaket verdi. 
CUMHURBAŞKANI GÜL: HAYIRSEVER İŞ ADAMLARINA PLAKET VERDİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Farklı farklı düşünceler, farklı farklı siyasi akımlar, farklı farklı dünya görüşleri... Bütün bunlar olabilir. Ama bütün bunlar bu ülkeyi daha iyi yapmak için yarıştırılırsa bir anlamı vardır. Eğer bunlar kırıcı olmak için, bunlar ayrıştırma unsuru gibi olursa o zaman bir faydası değil, o zaman hepsinin zararı söz konusu olur'' dedi.
     Cumhurbaşkanı Gül eşi Hayrünnisa Gül ile geldiği Hatay'da, hayırsever iş adamlarına Ottoman Otel'de düzenlenen törenle plaket verdi.
     Hatay'ın bir çok bakımdan Türkiye'nin en zengin illerinden olduğunu belirten Gül, katıldığı yemekte Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile farklı din ve bu dinlerin değişik mezheplerinden temsilcilerle aynı masayı paylaştıklarını söyledi. Bunun kendisine ayrı bir mutluluk verdiğini dile getiren Gül, böylece unutulmaz bir akşam yaşadıklarını ifade etti.
     Hatay'ın binlerce yıl eskiye giden tarihi olduğunu ve her uygarlığın kentte iz bıraktığını aktaran Gül, Cumhurbaşkanı sıfatıyla Hatay'ı ilk kez ziyaret ettiğini ve ilin ne kadar büyük bir gelişim gösterdiğini gözlemlediğini belirtti.
     Hatay'ın Türkiye'nin en mümbit toprakları üzerinde kurulduğunu, tarımın yanı sıra sanayide de geliştiğini dile getiren Gül, Türkiye'nin gösterdiği büyük gelişmeden Hatay'ın da büyük pay aldığını söyledi. Zenginliğin refahı artırdığını, refah artışıyla da mutluluğun arttığını belirten Gül, ''Hatay'da bütün dinlerin, farklı farklı mezheplerin, farklı farklı etnik yapıdaki tüm vatandaşlarımın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak barış, huzur içerisinde birbirleriyle sevgi ve saygı içerisinde yaşıyor olmaları, bizim için büyük bir gurur kaynağıdır'' diye konuştu.
     Hatay ilinin ''Medeniyetler Korosu''ndan da övgüyle söz eden Gül, koronun bütün dinlerin ilahilerini güzel bir şekilde seslendirerek, Türkiye'nin toleransını, farklı inançlardaki insanların yüzyıllarca beraber, kardeşçe yaşadığını en iyi şekilde sembolize ettiklerini belirtti.
     Hatay'da yarın incelemelerde bulunarak yaşanan gelişime tanık olma fırsatını bulacağını dile getiren Gül, ilin güzelleşmesinde hayırseverlerin de büyük katkılarının bulunduğunu dile getirdi. Gül, hayırsever iş adamlarına teşekkür ederek, bu hizmetlerin takdir edilmesiyle yenilerinin yapılacağını, böylece her ilde hizmetlerin daha da artacağını kaydetti.
     Ziyaret ettiği illerde üniversitelerin çeşitli fakültelerini ilin bir müteşebbisinin yaptırdığını ve onun ismini taşıdığını gözlemlediğini anlatan Gül, ''Bundan daha güzel, örnek bir hareket olamaz. Bundan daha güzel teşvik edilecek bir şey olamaz. İşte bunu burada da görmekten büyük bir mutluluk duydum'' sözleriyle duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
    
     -''VATANIMIZA, MİLLETİMİZE FAYDALI OLMAK İÇİN YARIŞALIM''-
    
     Türkiye'nin çok önemli zenginliklere sahip olduğunu, ülkenin kıymetinin bilinmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ''Hepimiz bu ülkenin eşit vatandaşlarıyız. Hepimiz istediğimiz yere gideriz, hepimiz istediğimiz yerde yerleşebiliriz. Kanunlar önünde hepimizin hakkı, hukuku eşittir'' dedi.
     Türkiye'nin çok önemli maddi ve manevi kaynaklara sahip olduğunu anımsatan Gül, bu potansiyelin en iyi şekilde harekete geçirilmesiyle ülkenin eksikliklerinin giderileceğini ve daha hızlı kalkınmasının sağlanacağını söyledi. Böylece hem ekonomik, hem de demokratik açıdan kalkınmanın sağlanabileceğine işaret eden Gül, bu yönde de son yıllarda çok hızlı adımların atıldığını belirtti. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Onun için hepimizin çok çalışması gerekmektedir. Hepimizin enerjimizi, boş şeylere değil, gerçekten elle tutulur, gözle görülür başarılara yöneltmemiz gerekmektedir. Farklı farklı düşünceler, farklı farklı siyasi akımlar, farklı farklı dünya görüşleri... Bütün bunlar olabilir. Ama bütün bunlar bu ülkeyi daha iyi yapmak için yarıştırılırsa bir anlamı vardır. Eğer bunlar kırıcı olmak için, bunlar ayrıştırma unsuru gibi olursa o zaman bir faydası değil, o zaman hepsinin zararı söz konusu olur.
     Bir kez daha herkesin dikkatini çekmek istiyorum -ki bu şehrimiz bu söylediğim vasıflara çok uygun olan bir şehrimizdir- çok farklılıkları çok açık bir şekilde olmasına rağmen, caminin, kilisenin, sinagogun, havranın hepsinin farklılıkları çok açık olmasına rağmen, herkesin barış ve huzur içerisinde yaşadığı bir şehir olduğu için bunları büyük bir öz güven içerisinde burada söylüyorum. Bir noksanlık göstermek şeklinde değil... Bu ülkeye hepimiz sahip çıkalım. Hepimiz ülkemize, vatanımıza, milletimize faydalı olmak için yarışalım. Hepimiz çocuklarımıza daha iyi bir Türkiye bırakmak için yarışalım. Hepimiz daha iyi bir Hatay bırakmak için yarışalım. Daha iyi bir Osmaniye, Adana, Ankara, İstanbul bırakmak için yarışalım. Ve enerjimizi bu yönde sarf edelim. Göreceksiniz ki çok kısa süre içerisinde çok büyük başarılar gerçekleşebilmektedir. Türkiye'yi 10 sene önceyle 20 sene önceyle 30 sene önceyle mukayese ettiğimizde bugün Türkiye'ye herkes büyük bir heyecanla bakmaktadır.''
    
     -KOMŞULARLA İLİŞKİLER-
    
     Türkiye'nin komşularıyla olan ilişkilerinin dostluk içinde kurulduğunu dile getiren Gül, ''Dostluk üzerine kurulunca nasıl ülke içerisinde dayanışmadan sinerji doğuyorsa bölge içerisinde ülkelerin dayanışması ve işbirliğinden de yine bir sinerji doğmaktadır'' dedi.
     Hatay'ın bunun en iyi örneklerinden olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, Suriye ile vizelerin kalkması, karşılıklı saygı ve güven içinde büyük bir işbirliği ve dayanışmanın ortaya konulmasının meyvelerini çok açık bir şekilde her iki ülkenin halkının görmeye başladığını söyledi. Gül, şöyle konuştu:
     ''Eskiden sınır illerimiz çıkmaz sokak gibiydi. İlişkiler iyi olmayınca, herkes düşman gibi bakınca sınır ili olmak avantaj değil dezavantajdı. Kapılar kapalı, sınırlarda karşı tarafı bir tehdit unsuru olarak görürcesine beklemek, bütün bunlar tabii ki ayrı bir psikoloji oluşturuyordu.
     Ama bölgede ve komşularla işbirliği, dayanışmaya, yardımlaşmaya ve karşılıklı anlayışa dayalı bir politika söz konusu olunca bütün bu çıkmaz sokak durumunda olan sınır illerimiz tam tersine metropol haline dönüşmeye başladı. Herkesin buluştuğu, herkesin geldiği, farklı farklı ülkelere mensup insanları aynı çarşıda, aynı pazarda alışveriş yaptığı bir canlı ortama dönüşmeye başladı. Onun için bölgemizde güvene, istikrara ve ekonomik işbirliğine çok önem veriyoruz. İşte bu politikadan en çok faydalanan illerimizden birisi Hatay olacak ve şu anda olmuş vaziyette.''
    
     -HATAY VALİSİ LEKESİZ-
    
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de yaptığı konuşmada, Hatay'ın 7 bin 500 yıllık bir tarihinin olduğunu ve zengin bir kültürel mirasa sahip bulunduğunu söyledi.
     Hatay'ın bu kültürel mirasının gelecek kuşaklara taşınması için çalıştıklarını dile getiren Vali Lekesiz, ''Burada farklı dillere, farklı dinlere, farklı etnik kökenlere sahip insanlar barış ve hoşgörü içinde yaşamaktadır'' diye konuştu.