DEFNE HASTANESİNDEN HATAY DA BİR İLK

 Özel Defne Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Haydar Mısırlıoğlu ''Laparaskopık Histerektomi Yöntemini'' ile uyguladığı başarılı bir operasyon gerçekleştirerek Hatay'da bir ilki daha uyguladığı bildirildi.
DEFNE HASTANESİNDEN HATAY DA BİR İLK
Mısırlıoğlu,yaptığı yazılı açıklamada, bundan sonra hastanede histerektomi yani rahim alınması, laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılacağını belirterek, şu bilgileri verdi:
     ''Histerektomi, rahmin alınması, kadınlarda en sık, aşırı kanama veya baskılara yol açan urlarda, miyomlarda uygulanır. Bu yöntem yalnızca yaşı 40?ın üzerinde ve çocuk doğurmak gibi bir düşüncesi olmayan hastalara uygulanmaktadır. İleri derecede endometriyozisi (rahim iç tabakasının rahim iç yüzeyi dışında bir yerde yerleşmesi rahatsızlığı) olan hastalar için de yapılmaktadır. Çok şiddetli adet kanamasına yol açan durumlarda yapılabilir. Bunun dışında bazen büyük over kistlerinde uygulanabilir. Bunlar rahimin kanser olmayan durumlarıdır. Bu yöntem kanserli durumlarda da başarıyla uygulanmaktadır. Bu rahatsızlıklar önceden açık ameliyat ile giderilebiliyordu. Açık ameliyatta hastanın karnına büyük kesiler yapılması gerekiyor, bu nedenle hastanın iyileşme süresi de uzuyordu. Hem hastanın hastanede yatış süresi daha uzun hem de iyileşmesi yaklaşık iki ayı buluyordu. Oysa laparoskopi yöntemi ile rahim bıçaksız kaplı yöntemle yapılmakta olup, hastanın iş ve sosyal yaşamına dönme süresi de iki ay yerine 10 günlük bir süre ile sınırlı kalıyor. Hem de estetik bir şekilde yapılabiliyor, İyileşme süresi kısadır, hastanede kalma süresi azalır. Ameliyat izi büyük olmaz. Ameliyat kesi yerleri küçük olduğu için ağrısı az olur. Çalışan kadınlarda iş gücü kaybı azalır.''
     Bu arada, açıklamada Kadın Doğum Uzmanları Opr. Dr. Hülya Artuç, Opr. Dr. Metin Özkür, Opr. Dr. İlknur Çöl Maden Dağ ve Opr. Dr. Reşat Mısırlıoğlu'nunda bu yöntemi kullanarak hastalarına hizmet vereceği bildirildi.