DEFNE HASTANESİNDEN MEME KANSERİ KONFERANSI

 Antakya Kışlasaray LionsKulübü  üyelerine Özel Defne Hastanesi Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr.UmutDişel Tarafından  meme kanseri konulu bir konferans düzenlendi.
DEFNE HASTANESİNDEN MEME KANSERİ KONFERANSI
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Umut Dişel katılımcılara  kanser hastalığı hakkında bilgi verdi. Kadınlarda sıkça görülen meme kanserini ve meme kanserini önlemek için "kadınların kendi kendilerine nasıl meme muayenesi " yapmaları gerektiğini görüntülü slaytlar şeklinde göstererek anlattı ve meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekti. Dr.UmutDişelkonuşmasında, meme kanserinin dünyada kadınlarda akciğer kanserinden sonra görülen en yüksek kanser türü olduğunu belirterek, "Her bir kadın kendi kendine meme muayenesi yapabilmelidir. Meme kanseri yayılmadan önce erken tespit edilirse hastanın uzun süreli yaşama  şansına sahip olduğunu belirtti.Meme kanserinde erken teşhiste tedavi şansının çok yüksek olduğunu belirterek, “Hastalıktan değil, tanıda gecikmeden korkuyoruz.” dedi.  Genç kızlarımızı şimdiden bu konuda bilinçlendirirsek gelecekte sağlıklı yetiştirilmesinde şimdiden vermiş olduğumuz eğitimlerin çok faydalarını görecektir" dedi.

Meme kanserinde öncelikli hedeflerinin, hastalığın belirti vermeden yakalanması olduğunu vurgulayan Dr.Dişel tarama için şikayeti olmayanların başvurmasının büyük önem taşıdığına işaret etti. Dr.Dişel, teşhiste kendi kendine elle muayenenin yanı sıra mamografi çekilmesinin önemine değindi. 
Türkiye'deki tedavi imkanlarınındünya standartlarında olduğunu, kadınların bu konuda bilinçlendirilmesinin önem taşıdığını anlatan Dr.Dişel, “Kanserin çevre ve uzak organlara sıçramaması halinde tedavi şansı artıyor. Kadınlar ellerine kitle gelmesine rağmen yakınma yok diye doktora gitmiyor. Bu nedenle da vakaların ancak yüzde 50'sini erken evrede yakalıyoruz.” ifadesini kullandı. 40 yaşın üzerindeki kadınlara yılda bir defa doktor tarafından muayene ve mamografi önerdiklerini kaydeden Dr.UmutDişel, Kanserden korunmanın en etkili yolunun başta erken teşhis olmak üzere, düzenli beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, sık sık ve düzenli olarak egzersiz yapma olduğunu sözlerine ekledi.
Yaklaşık 2 saat süren konferansın ardından Antakya KışlasarayLions Kulübü tarafından Medikal Onkoloji Uzmanı Dr.UmutDişel’e  katılımı ve sunumu için teşekkür belgesi takdim edildi.Dr.Dişel’de  Antakya KışlasarayLions Kulübünün bu önemli konun üzerinde durarak göstermiş oldukları duyarlılıkları için teşekkür ederek sağlıkla ilgili her türlü konuda yanlarında olduklarını belirtti.