DENETİMLİ SERBESTLİK VE YARDIM MERKEZİ ÇALIŞMALARI

Adalet Bakanlığı Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından ''Tedavi ve Denetimli Serbestlik Tedbiri'' kapsamında geçtiğimiz yıl 824 dosyadan 206'sının infazının başarıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

DENETİMLİ SERBESTLİK VE YARDIM MERKEZİ ÇALIŞMALARI
 Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, hapis cezasına alternatif, uygulama kapsamında suçun cezasının cezaevi yerine toplum içerisinde, gözetim altında yapılmaya çalışıldığı kaydedildi.
     Uygulama kapsamında kentte geçtiğimiz yıl 24 dosyadan 21'inin kuma cezası kapsamında başarıyla gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, bu kapsamda suçluların okul, belediye, adliye gibi farklı kurumlarda suçunun cezasını çalışarak çektiğini belirttiler.
     Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullananlar ile bunları satan bulunduranlarla ilgili olarak uygulanan ''Tedavi ve Denetimli Serbestlik Tedbiri'' kapsamında geçtiğimiz yıl 824 dosyadan 206'sının infazının başarıyla gerçekleştirildiğini vurgulayan yetkililer, bu yıla da yaklaşık 400 dosyasının devrettiğini kaydettiler.
     Yetkililer, infazı tamamlanan hükümlülerin istihdama kazandırılması için çeşitli projeler yapıldığını, bu kapsamda 8 kişiye girişimcilik kursuna katılarak sertifika almasının sağlandığını bildirdiler.
     Denetimli serbestlik kapsamında suçluların sorunlarının çözümü ve topluma kazandırılması kapsamında psikolog ile sosyologların sürekli görüşmelerde bulunduğunu ifade eden yetkililer, ayrıca suçlu yakınlarına yönelik olarak da çalışmalar yapıldığını belirttiler.