''DÜNYA GIDA GÜNÜ'' -HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI HAMURCU:

''DÜNYA GIDA GÜNÜ'' -HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI HAMURCU: -''DÜNYADA BİR MİLYARDAN FAZLA İNSAN AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞIYOR''
''DÜNYA GIDA GÜNÜ'' -HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI HAMURCU:
Hatay Veteriner Hekimler Odası Yahya Hamurcu, dünyada bir milyardan fazla insanın açlık sınırı altında yaşadığını bildirdi.
     Hamurcu, ''Dünya Gıda Günü'' dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu yılki temanın ''Açlığa karşı birleşmek'' olduğunu belirtti.
     Açlıkla etkili bir şekilde mücadele edilebilmesi için devletlerin, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle bir araya gelmesinin önemli olduğunu belirten Hamurcu, şöyle devam etti:
     ''Dünya üzerinde iyi şeylerin olması için sadece devlet başkanlarının bir araya geldikleri politik söylemlerin hakim olduğu zirvelerin, toplantıların yeterli olmadığı açıkça anlaşılmıştır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen insan sayısı bir milyara yükseldi. Bugün dünyada bir milyardan fazla insan açlık sınırı altında yaşıyor. Her 1 dakika da 18 kişi açlıktan ölmekte ve yeni doğan her 250 bebekten 113'ü açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edilmekte. Bu durum tüm dünya nüfusunun altıda birinin açlık sorunu ile yüz yüze olduğu anlamına geliyor. Açlığın, yetersiz ve dengesiz beslenmelerin neden olduğu ölümler, mental ve fiziksel bozukluklar ulusal ve uluslararası düzeyde trajik boyutlara ulaştı.''
     Hamurcu, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, üçüncü dünya ülkelerinde görülen hastalıkların büyük bölümünün su kaynaklı hastalıklar oluşturduğunu belirterek, yoksulluğun, açlığın en önemli nedeni olarak görüldüğünü kaydetti.