''DÜNYA HASTA HAKLARI GÜNÜ'' -İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ:

''DÜNYA HASTA HAKLARI GÜNÜ'' -İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ: -''HASTA HAKLARINA RİAYET EDİLMESİ KONUSUNDA EĞİTİM ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ''
''DÜNYA HASTA HAKLARI GÜNÜ'' -İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ:
Hatay İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, hasta haklarınına riayet edilmesi konusunda eğitim çalışmaları yaptıklarını bildirdi.
     Kerkez, ''Dünya Hasta Hakları Günü'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, hasta haklarının sağlık hizmetlerinden faydalanma ihtiyacı bulunan fertlerin, milletler arası antlaşmalar, kanunlar ve diğer mevzuatlar ile teminat altına alınmış bulunan haklarını belirlediğini kaydetti.
     Hasta haklarının insan haklarının sağlık alanında farklılaşmış uzantısı olduğuna dikkati çeken Kerkez, şöyle devam etti:
     ''Hasta haklarına riayet edilmesi konusunda eğitim çalışmaları yapıyoruz. Hasta hakları, hastaların sağlık çalışanları ve kurumları ile ilişkilerinde koruma altına alınması gereken çıkarlarını ifade eder. Uluslararası sözleşmeler, anayasa ve yasal düzenlemelerle hukukun koruması altında. Ülkemizde hasta haklarıyla ilgili hukuki çerçeve ''Hasta Hakları Yönetmeliği'' ile çizilmiştir.''
     Kerkez, tüm yataklı tedavi kurumlarında hasta haklarına tam olarak riayet edilmesi ve hasta memnuniyetinin tam olarak sağlanması amacı ile bakanlığın da emirleri doğrultusunda ''Hasta Hakları'' biriminin kurulduğunu kaydetti.