DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ

DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ -TARIM İL MÜDÜRÜ ZABUN, DEVLETTEN ALDIĞI DESTEKLE 30 BÜYÜKBAŞ HAYVAN ALARAK BESİCİLİK YAPMAYA BAŞLAYAN KADINA TEŞEKKÜR BELGESİ VERDİ
DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ
Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın başlatığı ''hayvancılıkta sıfır faizli kredi'' ile 30 adet büyükbaş hayvan alarak besicilik yapmaya başlayan Hataylı çiftçi Hediye Ceylani'ye teşekkür belgesi verdi.
     Zabun, merkeze bağlı Hanyolu köyünde ''Dünya Kadın Çiftçiler Günü'' nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, çiftçi kadınları desteklemeye çalıştıklarını söyledi.
     Kadın çiftçilerin kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü oynadığını ifade eden Zabun, ''''Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nün amacı, kırsal alandaki, kadınların mevcut statüsünü düzeltmek, devlet ve kamunun dikkatini kadınların tanınmayan rollerine çekmektir. Çalışan nüfusun yüzde 45'i tarım sektöründe istihdam etmekte. Bu sektörde çalışan nüfus içinde kadınlarımızın oranı ise yüzde 55 seviyesindedir. Yani tarım sektöründe istihdam edilen nüfusun çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır'' dedi.
     Konuşmasının ardından aldığı destekle köyünde besicilik yapmaya başlayan Hediye Ceylani'ye yaptığı örnek çalışma ve cesaret için teşekkür eden Zabun, kırsal alandaki bütün kadınlara tarımsal konularda her zaman desteğe hazır olduklarını kaydetti.
     Hediye Ceylani de (62) en büyük hayali olan besiciliği aldığı destek sayesinde yapmaya başladığını belirtti.
     Daha önce Hatay Valiliği'nde sekreter olarak görev yaptığını, dikiş nakışla uğraştığını ve şuanda da Antakya Belediyesi Mezarlık Kompleksi'nde çalıştığını vurgulayan Ceylani, şunları kaydetti:
     ''Daha öncede hayvan yetiştirdim ancak sayıları 1-2 taneyi geçmedi. En büyük hayalim besicilik yapmaktı. 60 yaşımdan sonra büyük bir cesaretle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın uygulamasıyla 180 bin TL sıfır faizli kredi aldım. Bu parayla önce evimin önünde bir ahır kurdum. Bu arada Tarım İl Müdürlüğü'nün desteğiyle hayvancılıkla ilgili bir kurs gördüm. Ardından da 30 adet hamile inek aldım. İneklerimle çocuğum gibi ilgileniyorum. Birkaç aya kadar düvelerin yavrularını alacağım.''
     Bu işi daha da büyütmeyi hedeflediğini ifade eden Ceylani, krediyi de 2 yıl ödemesiz 5 yıl eşit taksitle geri ödeyeceğini kaydetti.
     Düvelerin sütünden doğacak yavrularının da etinden faydalanacağının altını çizen Ceylani, kadınların iş hayatına atılması konusunda daha cesaretli olmasını istedi.
     Törende, Zabun, köylü kadınlara karanfil vererek ''Dünya Kadın Çiftçiler Günü''nü kutladı.