''DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ''

''DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ'' -MKÜ REKTÖRÜ PROF. DR. CANDA: -''DÜNYADA YAŞANAN İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNDEN VE GELİR DAĞILIM DENGESİZLİĞİNDEN, KIRSAL KESİMDE YAŞAYAN KADINLAR CİDDİ OLARAK ETKİLENİYOR''
''DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ''
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, dünyada yaşanan iklim değişikliklerinden, gelir dağılımı dengesizliğinden kırsal kesimde yaşayan kadınların ciddi olarak etkilendiğini söyledi.
     Canda, Kumlu ilçesinde Adnan Menderes Parkı'nda MKÜ tarafından düzenlenen ''Dünya Kadın Çiftçiler Günü'' dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, kadınların çektikleri sıkıntıları ve yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdi.
     Kadınların toplumda önemli bir yere sahip olduklarını vurgulayan Canda, şöyle konuştu:
     ''Dünyada yaşanan iklim değişikliklerinden, gelir dağılımı dengesizliğinden kırsal kesimde yaşayan kadınlar ciddi olarak etkileniyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde dört kişiden üçü yoksul, 7 kişiden birisi de açlık sınırı altında yaşıyor. Türkiyede yoksulluk oranı kentlerde yüzde 18, kırsal alan da yüzde 32, dünyadaki tarım iş gücünün yüzde 40'ı kadın Türkiye'de ise bu iş gücünün yüzde 75'i kadından oluşmaktadır. Ayrıca, Kumlu'ya açmayı düşündüğümüz meslek yüksekokulunu rafa kaldırmadık. Ancak ilk aşamada çiftçilere yön bulmalarında yardımcı olacak ve rehberlik edecek Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezini faaliyete geçireceğiz.''
     MKÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KADMER) Müdürü, Yrd. Doç. Dr. Nazan Savaş da, ülkede tarımın daha çok küçük aile işletmeleri şeklinde yapılandığını belirterek, Bu işletmelerde kadın ön plana çıkmakta. Bu anlamda kadın çiftçilerimiz tarımın asıl yükünü üzerlerinde taşıyan gizli kahramanlarımızdır'' diye konuştu.
     MKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özdemir ise kadınların çok fedakar olduklarını dile getirerek, ''Çalışkan ve üretkenler. Özellikle tarım sektöründe bitkisel ve hayvansal üretimin gizli kahramanları. Her türlü üretim faaliyetinde canla başla çalışarak cefayı çekerken, karar vermede, para ve kredi kullanımında, teknoloji kullanımında geri planda kalmakta ve üretimin nimetlerinden yeterince yararlanamamakta'' dedi.
     Konuşmaların ardından Kumlu'lu kadınlar tarafından hazırlanan sarmaiçi (kısır) yarışmasına geçildi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz, Kumlu Kaymakam Vekili Cuma Emeç, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkıs'dan oluşan jüri üyeleri tarafından tüm yarışmacılar birinci seçildi.
     Etkinlik ödül töreni ve halk müziği dinletisinin ardından sona erdi.