DÜNYA KALP GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Defne Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi bölüm direktörü Doç. Dr. Adnan Celkan, Türkiye'de her 7 kişiden birinin kalp krizi riski ile karşı karşıya kaldığını belirtti.
DÜNYA KALP GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Celkan, her yıl düzenlenen ''Dünya Kalp Günü'' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, kalp hastalıklarının her yıl milyonlarca insanın ölümüne yol açan önemli hastalıkların başında geldiğini bildirdi.
     Başta yetişkinler olmak üzere her yaşta insanı tehdit eden kalp hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla her yıl ''Dünya Kalp Günü'' etkinlikleri düzenlendiğini ifade eden Celkan, şöyle devam etti:
 
     ''Kalp hastalıkları her yıl milyonlarca insanın ölümüne yol açan hastalıkların başında gelmektedir. Ülkemizde de en sık ölüm nedenidir. Türkiye'de her 7 kişiden biri kalp krizi riski ile karşı karşıyadır. Bölgemizde de kalp hastalıkları ve buna bağlı ölümler oldukça sık oranda görülmektedir. Beslenme alışkanlıkları,genetik yatkınlık,kötü yaşam alışkanlıkları ve bilinç eksikliği kalp hastalıklarının başta gelen nedenidir. Bu yıl ki etkinliklerimiz ''Kalbinizi Kırmayın'' teması altında gerçekleşecektir. Burada amacımız halkımızı kalp hastalıkları konusunda bilinçlendirmek ve daha duyarlı hale getirmektir''
     Celkan, etkinlikler kapsamında bilgilendirme toplantıları ve halka açık bisiklet turu düzenleneceğini kaydetti.