''DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ'' -İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ:

''DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ'' -İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ: -''RUH SAĞLIĞI SORUNLARI, ÜLKE EKONOMİSİ BAKIMINDAN CİDDİ OLUMSUZLUKLAR BARINDIRIYOR''
''DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ'' -İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ:
İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, ruh sağlığı sorunlarının ülke ekonomisi bakımından ciddi olumsuzlukları barındırdığını bildirdi.
     Kerkez, ''Dünya Ruh Sağlığı Günü'' dolayısıyla yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sağlığı, ruhsal, bedensel ve sosyal tam bir iyilik hali olarak tanımladığını ifade etti.
     Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun öncülüğünde 1992 yılından bu yana yapılan kutlamalar kapsamında ruh sağlığı sorunlarına karşı toplumsal bir farkındalık sağlanmaya çalışıldığını belirten Kerkez, şöyle devam etti:
     ''Kanser, diyabet, kalp hastalıkları, AIDS gibi yıkıcı ve kronik hastalıklar sıklıkla depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ruhsal sorunları olan bireyler, alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığına meyilli olabiliyor. Bu kişiler beslenme ve yaşam tarzlarına dikkat etmediği için fiziksel sağlıkları da bozuluyor. Ruh sağlığı sorunları ülke ekonomisi bakımından ciddi olumsuzluklar barındırıyor.''