DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE KADIN SAĞLIĞI

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi, Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kafiye Eroğlu, ''Dünyada her dakikada bir annenin önlenebilir nedenlerden dolayı öldüğünü'' kaydetti.
DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE KADIN SAĞLIĞI
Eroğlu, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ), ''12-18 Mayıs Hemşireler Günü'' etkinlikleri kapsamında, Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda ''Dünyada ve Türkiye'de Kadın Sağlığı'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünya nüfusunu yarısının kadınlardan oluşmasına rağmen sağlık ve eğitim başta olmak üzere olması gereken yerde bulunmadığını bildirdi.
     Dünyada her dakikada bir annenin önlenebilir nedenlerden öldüğünü ifade eden Eroğlu, kadının, özellikle gebelik ve doğum dönemlerinde hastalıklara daha duyarlı hale geldiğini, bu dönemde yeterli sağlık hizmeti alamayan anne adaylarının yaşamlarının risk altında bulunduğunu ifade etti.
     Cinsiyeti nedeniyle kız çocuklarının da sağlığını etkileyen bir çok faktörün bulunduğunu belirten Eroğlu, ''Özellikle adolesan (ergenlik) dönemlerinde hem kız çocukları hem de erkek çocukları bazı sağlık sorunları yaşıyor. Kız çocukları için daha riskli olan bu dönemde, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, anemi, madde bağımlılığı, şiddet, toplumsal baskı, cinsel taciz, istenmeyen gebelikler, isteyerek düşükler gibi bir çok olumsuzluklarla karşılaşabiliyorlar'' dedi.
     Eroğlu, dünyada yaklaşık 600 bin kadının gebelikten kaynaklanan sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.
     Eğitimin kadın sağlığında da çok önemli olduğuna dikkati çeken Eroğlu, ''Bir erkeği eğitirseniz bir insanı eğitmiş olursunuz, bir kadını eğitirseniz tüm bir aileyi eğitmiş olursunuz'' sözüne vurgu yaparak, eğitimli kadınların sağlık konusunda çok daha bilinçli olduğun ifade etti.
     Anne ölüm nedenlerine de değinen Eroğlu, kanama, enfeksiyon tansiyon gibi önlenebilir nedenlerden dolayı ölümlerin olduğunu, bu ölümlerin yüzde 60'ının sağlık kuruluşlarında, yüzde 20'sinin evde, yüzde 10'unun ise yolda gerçekleştiğini sözlerine ekledi.
     Eroğlu sorunların, güçlü bir sağlık politikası, toplumsal cinsiyet ayırımının ortadan kalkması, nitelikli hizmet sunma, doğum öncesi ve sonrası bakım ve tedavi ile bu ölümlerin önlenebileceğini belirtti.
     Toplantıya, Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Aydın, öğretim görevlileri, hemşireler ve öğrenciler katıldı.