DÜNYANIN İLK MAĞARA KİLİSESİNDE EVLENDİLER

 -İNGİLTERE'DE TANIŞAN ANTAKYALI GENÇ İLE İNGİLİZ GENÇ KADIN ST. PİERRE KİLİSESİ'NDE EVLENDİ
DÜNYANIN İLK MAĞARA KİLİSESİNDE EVLENDİLER
 Dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi, Antakyalı damat ile İngiliz gelinin nikah törenine ev sahipliği yaptı.
     17 yıl önce Antakya'daki lise eğitimini tamamladıktan sonra yüksek okul için İngiltere'ye giden Süleyman Yıldız (34), 8 yıl önce Londra'da bir toplantı sırasında tanıştığı Binaca Maria Zago'ya (32) aşık oldu. Geçen süre içerisinde Yıldız ile Zago evlenmeye karar verdi. Çiftlerin evlenme isteklerine olumlu yanıt veren aileler ise düğünün Türkiye'de yapılmasına karar verdi.
 
 
     Özel bir şirkette bilgisayar mühendisi olarak görev yapan Yıldız, memleketi olan Antakya'da hem resmi hem de dini nikah törenini St.Pierre Kilisesi'nde yaptırdı.
     İlk olarak Antakya Belediyesi nikah memuru tarafından kıyılan resmi nikahın ardından Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domaniko Bertogil tarafından dini nikahları yapıldı.
     Damat Yıldız, nikah sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, nikahlarını burada yapmalarının sebebinin iki kültürün birleşmesini sağlamak olduğunu belirtti.
 

     Antakya'nın 3 semavi dini bünyesinde barındıran, evrensel ve hoşgörü kenti olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:
     ''Düğünümüzü ve nikahımızı memleketim Antakya'da yapmaktan çok mutluyum. Eşim de St.Pierre Kilisesi'nin öneminden dolayı nikahımızın burada yapılmasını istedi. Düğün sonrasında Londra'ya yerleşeceğiz''