ECZACILIK HAFTASI

 Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç, pek çok ülkeden farklı olarak Türkiye'de antibiyotiklerin en çok tüketilen ilaç grupları arasında bulunduğunu belirterek, ''Antibiyotik direnci konusunda ülkemiz büyük bir tehdit altına'' dedi.
ECZACILIK HAFTASI
  Gönenç, belirli temalar çerçevesinde kutlanan ''Eczacılık Haftası''nı üç yıldan bu yana olduğu gibi bu sene de, halk sağlığı sorunu haline gelmiş olan ''antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı'' temasıyla kutladıklarını söyledi.
     İlaçta tasarrufun çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Gönenç, şöyle devam etti:
     ''Bunun, ilaca erişim hakkını kısıtlayarak ya da piyasalaştırarak değil, akılcı ilaç kullanımıyla mümkün olduğunu düşünüyoruz. Hem sağlık hem de ekonomik yönden ülkemizin ilaç alanındaki en büyük sorunlarından bir tanesi antibiyotiklerdir. Türkiye'de, pek çok ülkeden farklı olarak, antibiyotikler halen ilaç sepetinde en çok tüketilen ilaç gruplarının başında yer almaktadır. Bu durum, antibiyotik direnci konusunda ülkemizin büyük bir tehdit altında olduğunu göstermektedir. ayrıca, ilaç politikalarının global bütçeye dayandırılması, akılcı olmayan antibiyotik kullanımını tetikleyen, hastalarımız açısından ise diğer ilaçlara erişimini kısıtlayan bir engel olmaktadır.''
 
 
     Akılcı ilaç kullanımında, ilacın hekim tarafından verilmesi ve eczacı danışmanlığında kullanılmasının çok önemli olduğunu belirten Gönenç, antibiyotiklerin hatalı kullanımının başka hastalıklara davetiye çıkarabileceğini kaydetti.
     Gönenç, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da en önemli sağlık sorunlarından biri olarak tanımlanan antibiyotik direnci konusunda gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini, bu konuda tüm
ECZACILIK HAFTASI haberi 14 Mayıs 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  22265 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle