ERZİN MANDALİNASI TESCİLLENİYOR

-TÜRKİYE NARENCİYE ÜRETİMİNDE YÜZDE 13'LÜK PAYA SAHİP ERZİN'DE YETİŞTİRİLEN MANDALİNANIN TESCİL ÇALIŞMASI İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI
ERZİN MANDALİNASI TESCİLLENİYOR
Hatay'ın Erzin ilçesinde yetiştirilen mandalinanın tescillenmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.
     Osman Çekirge Çukurova Marka Patent Kalite Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye narenciye üretiminde yüzde 13'lük paya sahip Erzin ilçesinde yetiştirilen mandalinanın koruma altına alınarak tescilinin yapılacağı belirtildi.
     Erzin Kaymakamı İskender Yönden, imza töreninde yaptığı konuşmada, mandalinanın coğrafi işaretlemesinin alınması için Osman Çekirge Çukurova Marka Patent Kalite Ofisine yetki verdiklerini kaydetti.
     Başka yörelerde yetiştirilen mandalinanın piyasaya ''Erzin mandalinası'' olarak sunulduğunu ifade eden Yönden, tescille bunun önüne geçeceklerini belirtti.
     Yönden, ilçede yetiştirilen mandalinanın tanıtımını yapmak ve pazar payını arttırmak için bu yıl belediye ile işbirliği içerisinde düzenledikleri 1. Uluslararası Erzin Narenciye Kültür ve Sanat Festivali'nin ardından, yörede yetiştirilen mandalinanın başka markalar adı altında satışını önlemeyi amaçladıklarını kaydetti.
     Belediye Başkanı Kasım Şimşek de Erzin mandalinasının yurt içi ve dışında hak ettiği yerde olmadığını ifade etti.
     Coğrafi işaret çalışmasının geleneksel ürünlerin koruma altına alınması açısından önemli bir adım olduğunu vurgulayan Şimşek, ürünlerine artık ''Erzin Mandalinası'' amblemi vurularak pazara sevk edilmesini istediklerini kaydetti.
     Şimşek, kalite ve lezzet açısından Erzin'de yetiştirilen mandalinanın benzerinin bulunmadığını, tescilinin alınmasının ardından bunu tüm dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirtti.