ERZİN ZEYTİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZER:

Erzin Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Akif Özer, bu yıl zeytin üretiminde beklenen rekolteye ulaşılamadığını söyledi.
ERZİN ZEYTİN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI ÖZER:
 Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sezon 20 bin dönüm arazide 750 bin ağaçtan 4 bin ton rekolte sağlandığını kaydetti.
     Geçen yıl rekoltenin 3 bin ton olduğunu, bu yıl ürünün 2 katı artmasını beklediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade eden Özer, şöyle devam etti:
     ''Zeytinde bir yıl çok verimli, diğer yıl verimsiz geçirilir. Geçen yıl ilçemizde 3 bin ton rekolte gerçekleşti. Bu yıl 2 katı olan 6 bin ton rekolte beklerken 4 bin ton ürün elde edildi. Bu yıl ilçemizde beklenen rekolteye ulaşılamadı. Bunun en büyük nedeni, erken hasat yapılması, havaların kurak geçmesi ve yağışların yetersiz olmasıdır. Her yıl zeytin kasım ayında olgunlaşırken, bu yıl eylül ayında çok erken olgunlaşarak ürün kayıplarına neden olundu. Bu gerekçelerle yağ oranları da düşük çıktı. Üreticiler salamura yapılmak üzere 3 lira 75 kuruş ile 4 lira 50 kuruşa satmaları gereken zeytini, özellikle Ege bölgesinden gelen tüccarlara 1-2 TL'ye satmak zorunda kaldılar.''
     Özer, ilçede iki zeytinyağı prese fabrikası bulunduğunu, ürünlerin burada değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.