''FIRNIZ YAYLASINDA AĞAÇLANDIRMA ADI ALTINDA DOGA KATLİAMI YAPILIYOR''

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Amanos Dağları'nın güneyde bulunan Fırnız Yaylası'nda ağaçlandırma adı altında doğa katliamı yapıldığını öne sürdü.
''FIRNIZ YAYLASINDA AĞAÇLANDIRMA ADI ALTINDA DOGA KATLİAMI YAPILIYOR''
Öğünç, yazılı açıklamasında, bölgede nadide biyoçeşitililik alanlarından birisi olan ve vaşaklara, karacalara, porsuklara, oklu kirpilere ve onlarca nadide türe ev sahipliği Fırnız Yaylası'nın 2008 yılında 2 kişiye 49 yıllığına 40 bin 140 TL karşılığında kiraya verildiğini kaydetti.
     Alahan ve Tahtaköprü köylülerinin, bilgi edinme yasası çerçevesinde verilen dilekçe ile Fırnız Yaylası'nın kiraya verildiğini öğrendiklerini belirten Ögünç, şöyle devam etti:
     ''Fırnız Yaylası'nda ağaçlandırma adı altında doğa katliamı yapılıyor. Birilerinin 40 bin TL'ye ihtiyacı varsa eminiz ki bunu Hatay halkı kendi arasında toplayıp bu kişilere hibe edebilir. Hatay'da bin ağaç cevizin eksikliği hissediliyor ise eminiz ki bin ağaç cevizi dikecek onlarca yer bulunabilir. Bu ülkenin ekolojik değerleri birilerinin tarlası değildir, olmamalıdır da. Onlarca endemik bitki türleri ve nadir hayvan türlerinin son sığınağı olan bu nadide alanın daha fazla tahribine engel olunması dileklerimizi iletiyoruz.''