''GIDA İŞLETMELERİNDE MÜHENDİS YOKSA, HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDADIR''

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, gıda işletmelerinde mühendis yoksa, halk sağlığının tehdit altında olduğunu bildirdi.  
''GIDA İŞLETMELERİNDE MÜHENDİS YOKSA, HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDADIR''
Sever, yaptığı yazılı açıklamada, toplumların yaşamlarında, halk sağlığının korunmasının ve gıda güvenliğinin önemine dikkati çekti.
     Ülkemizde oldukça yetersiz olan gıda denetimleri sırasında ortaya çıkan görüntülerin kamuoyunun bu alandaki kaygılarını daha da artırıcı nitelikte olduğunu ifade eden Sever, şöyle devam etti:
     ''Gıda işletmelerinde mühendis yoksa, halk sağlığı tehdit altındadır. Türkiye?de kayıtlı yaklaşık 40 bin civarında gıda işletmesi bulunmaktadır. Diğer taraftan, gıda üreten, dağıtan, satan tüm noktalarla birlikte bu sayı 500 binin üzerine çıkmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda gıda denetçisi konumundaki 5 bin civarındaki kamu görevlisinin çalışmasıyla tüm bu noktaların denetlenmesinin fiilen mümkün olamadığı da bilinmektedir.
     Bakanlığın denetim gücünün yetersiz olduğu mevcut ortamda, bu işletmelerde çalışan gıda, ziraat ve kimya mühendisleri, karşılarına çıkarılan her türlü zorluğa karşın, halkın gıda güvenliğinin sağlanması için teknik hizmetlerini ortaya koymuşlar, yaşanan sorunların giderilmesi için etkin çaba göstermişlerdir. Bu yaklaşımdan atılacak geri adımın yaratacağı toplum sağlığı sorunları ürkütücü boyutta olacaktır.''
     Sever, buna karşılık, yeni çıkarılan Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun Tasarısının, sorumlu yöneticilik müessesini kaldırdığını belirterek, 30 beygir gücü ve 10 çalışanın altındaki büyüklükteki iş yerlerini teknik eleman çalıştırma zorunluluğundan muaf kıldığını kaydetti.