Günde 100 ton karpuz tüketiliyor

Mevsim meyvelerinin gözdesi olan Karpuz, Antakya'da  en çok tüketilen ürünler arasında birinci sırada yer alıyor.
Günde 100 ton karpuz tüketiliyor

Antakya karpuz pazarından il geneline günde ortalama 100 ton karpuzun satıldığı bildirildi. Karpuz pazarının esnaflarından biri olan ve 10 yıldan bu yana karpuz satarak geçimini sağlayan Faris umdu (56), pazardaki tüm esnafın il geneline günde ortalama olarak 100 ton karpuz satışı yaptığını söyledi. Geçen yıla oranla satışların çok daha iyi olduğu belirten Esnaf Faris Umdu, bunda kabak aşısının pek kullanılmamasının önemli etken olduğunu söyledi.

 

      Antakya’daki Karpuz pazarında 24 saat bir hareketliliğin gözlenebildiğine dikkat çeken Faris Umdu, bu nedenle sürekli açık olduklarını, burada yatıp kalktıklarını, nöbetleşe olarak satış yaptıklarını bildirdi.

 

      Karpuzları Adana, Urfa ve Malatya’dan getirttiklerini, Adana karpuzunun en çok tercih edilen tür olduğunu belirten Esnaf Faris Umdu, iki hafta içinde Diyarbakır karpuzunun da tezgahlarında yer alacağını ifade etti.

      İşlerinin mevsimlik olduğunu hatırlatan Faris Umdu,  Haziran ayının ortalarında satışa başladıklarını, Eylül ayının sonlarına doğru da tezgahları kapatacaklarını söyledi. 

      Bu yıl karpuzun oldukça ucuz olduğunu, kilosu 10 kuruşa karpuz sattıklarını, en güzel karpuzun 20 kuruşa alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.