''HASTALARA EZİYET ÇEKTİRMEDEN ACİL ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ HEPİMİZİN ORTAK SORUMLULUĞU OLMALI''

Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç, insan odaklı bir mesleğin sahipleri olarak hastalara eziyet çektirmeden acil çözüm üretilmesinin ortak sorumlulukları olduğunu bildirdi. 
''HASTALARA EZİYET ÇEKTİRMEDEN ACİL ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ HEPİMİZİN ORTAK SORUMLULUĞU OLMALI''
Gönenç, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Kasım 2010 günü başlatılan ''e-rapor'' uygulamasının çoğu hasta ve yaşlı olan hastalara eziyet çektirdiğini ileri sürdü.
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başkanlığının, 1 Kasım tarihinden itibaren ilaç raporlarının ''medula-provizyon'' sistemini kullanan devlet ve üniversite hastaneleri tarafından elektronik ortamda SGK'ya gönderilmesini zorunlu hale getirdiğini anımsatan Gönenç, şöyle devam etti:
     ''Elektronik Rapor Uygulaması (e-rapor) olarak ifade edilen bu uygulamada hastaneler tarafından sisteme kaydedilen raporlarda hatalar olduğu, raporların Sağlık Uygulama Tebliğine uygun girilmediği ve bunların eczaneler tarafından düzeltilmesine de olanak bulunmadığı nedeniyle birçok sıkıntı yaşanmakta, hastalar eczanelerle hastaneler arasında gidip gelmek zorunda kalmakta, bazen de hiç ilaç alamamaktadırlar.
     Raporlu hastalarımızın çoğunun yaşlılar olduğu düşünülürse uygulama bu haliyle insanlara eziyet çektirmektedir. İnsan odaklı bir mesleğin sahipleri olarak hastalarımıza daha fazla eziyet çektirmeden acil bir çözüm üretilmesi hepimizin ortak sorumluluğu olmalı.''
     Gönenç, meslek örgütü olarak sahte rapor düzenlenmesine ve suiistimale engel olacak, meslektaşlarının bu konudaki sorumluluğunu bir nebze azaltacak olan uygulamayı doğru ve yararlı bulduklarını kaydetti.
     Ancak, sistemin yeterince denenmeden, pilot uygulaması yapılmadan devreye alındığını ifade eden Gönenç, açıklamasında, ''Hastalar, eczaneler ve hastaneler açısından sıkıntılar yaratmıştır. Kaldı ki uygulanabilse bile sistemin bu haliyle birçok açık ve eksikleri bulunmaktadır. SGK yetkililerinden soruna acilen bir çözüm üretmelerini bekliyoruz'' ifadelerine yer verdi.