HASUDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI İNANDI:CÜZZAM HASTALIĞINI ANLATTI

HASUDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI İNANDI: ''CÜZZAM, İSTEKLE, HEYECANLA VE BİLİMİN IŞIĞINDA GERÇEKLEŞEN ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALARLA YOK EDİLDİ''
HASUDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI İNANDI:CÜZZAM HASTALIĞINI ANLATTI
Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Başkanı Tacettin İnandı, ''Türkiye'de cüzzamın, istekle heyecanla ve bilimin ışığında gerçekleşen çok yönlü çalışmalarla yok edildiğini'' belirtti.
     İnandı, yaptığı yazılı açıklamada, cüzzamın tanı ve tedavisi kolay, rehabilitasyonun ise pahalı bir hastalık olduğunu kaydetti.
     Hastalığın belirtilerinin uzun yıllar sonra deride lekelerle ortaya çıkabileceğini ifade eden İnandı, cüzzamın gelişmeler sonucunda kısa bir sürede tedavi edildiğini bildirdi.
     Tanı ve tedavisinin kolay olmasının yanı sıra geç kalınması durumunda ortaya çıkacak sorunların çözümünün güç olduğunu vurgulayan İnandı, şöyle devam etti:
     ''Dünya Sağlık Örgütü 1980 yılından bu yana cüzzam tedavisinde çok ilaçla kısa dönem tedaviyi başlatmış ve ilacın tüm dünyada ücretsiz olarak verilmesini sağlamıştır. Tedavinin yanında, toplumun eğitimi, tüm aile bireylerinin düzenli aralıklarla kontrolleri, erken tanı çalışmaları sayesinde cüzzam hastalığı en çok görülen ülkelerde bile azalmaktadır.
     Ülkemizde bilinen 2 bin 546 cüzamdan etkilenmiş kişi bulunmaktadır. Tüm ülke çapında 1983 yılından bu yana gerçekleştirilen cüzam kontrol çalışmalarıyla yeni vakalar yok denecek kadar azalmıştır. 2004 yılında yeni hasta sayısı 7'dir. Geçtiğimiz yıl ise ülkemizde bir yeni vaka saptanmıştır. Hastalık, istekle, heyecanla ve de bilimin ışığında gerçekleşen çok yönlü çalışmalarla yok edildi.''