HATAY BAROSU'NUN 67. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

BARO BAŞKANI AKGÖL: ''SAVUNMANIN ÖZGÜRLÜĞÜ SAĞLANMALI VE ANAYASAL GÜVENCEYE KAVUŞTURULMALI''
HATAY BAROSU'NUN 67. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
Hatay Barosu Başkanı Sinan Akgöl, savunmanın bağımsızlığı ve özgürlüğünün anayasal güvenceye kavuşturulması gerektiğini belirterek, ''Savunma, Anayasa'da 'yargı' başlığı altında bağımsızlığı ve özgürlüğü gözetilerek, ayrıca düzenlemelidir'' dedi.
     Akgöl, Hatay Barosu'nun, kuruluşunun 67. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, yönetim kurulu üyeleriyle Atatürk Anıtı'na çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundular
     Meslek ve savunma sorunlarının tüm talep ve çabalara rağmen her geçen gün artarak devam ettiğini ifade eden Akgöl, şöyle devam etti:
     ''Resmi kurumlarda yasa gereği sağlanması gereken bilgi ve belgeye ulaşma konusunda gerekli alt yapı oluşturulmamıştır. Türkiye'de hukuk eğitimi ve öğretimi, mevcut durumu itibariyle istenilen düzeyde değil. Bu nedenle koşulları oluşmadan Hukuk Fakülteleri'nin açılmasına, mevcut fakültelerinde öğrenci sayısının arttırılmasına izin verilmemeli. Mesleğimizin geleceği açısından son derece hayati önemi olan sınav kurumunun tekrar yasalaşması sağlanmalı.
     Ceza yargılamasında iddia ile savunma arasında eşitlik kurulmamıştır. Ülkemizde adli kolluk tüm kurum ve kuralları ile kurulmalı, genel kolluk ile arasında görev ve yetki alanı sınırlarını belirleyen yasal bir düzenleme yapılmalıdır. 5560 sayılı kanunla Ceza Muhakemesi Kanunu ve Türk Ceza Kanununda yapılan değişiklikler ile savunma hakkına önemli ölçüde kısıtlama getirilmiş, adil yargılanma hakkı zedelenmiş, baroların ve avukatlık mesleğinin bir kısım kazanımları ortadan kaldırılmıştır.''
     Son günlerde ülke gündemine gelen iki dilde eğitim ve özerklik taleplerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Akgöl, bunu Cumhuriyet ilkelerine, ulus devlet ve üniter yapıya, birlik ve beraberliğe yönelik bir saldırı olarak değerlendirdiklerini kaydetti.
     Akgöl, Avrupa Birliği'ne yönelik üyelik konusunda da ulusal bağımsızlık ve yararlarından, egemenlik haklarından ödün verilmeden müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini belirtti.