HATAY BAROSU'NUN OLAĞAN GENEL KURULU -BARO BAŞKANI AKGÖL:

''ANTAKYA, İSKENDERUN. REYHANLI VE DÖRTYOL İLÇELERİNDE ÖNÜMÜZDEKİ YILIN BAŞINDA ADLİYE SARAYLARI HİZMETE GİRECEK''
HATAY BAROSU'NUN OLAĞAN GENEL KURULU -BARO BAŞKANI AKGÖL:
Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl, Antakya, İskenderun, Reyhanlı ve Dörtyol ilçelerinde önümüzdeki yılın başında adliye saraylarının hizmete gireceğini söyledi.
     Akgöl, Antakya adliye binasında, Hatay Barosu'nun olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada, sorunların çözümü için her platformda, kurum ve kuruluşlarla yaptıkları çalışmaları sürdürdüklerini bildirdi.
     Fiziksel eksikleri gidermek için en başta adliye sarayları ve binaların çağın gerektirdiği şartlara uygun olması için ilk göreve geldikleri günden bu yana kararlılıkla çaba gösterdiklerini ifade eden Akgöl, şöyle konuştu:
     ''Bugün geldiğimiz noktada, Antakya, İskenderun, Reyhanlı ve Dörtyol ilçelerimizde önümüzdeki yılın başında adliye sarayları hizmete girecek. Ayrıca Samandağ ve Kırıkhan ilçelerinde de programa aldırdık. 2011 yılında temellerini atmayı umut ediyoruz. Fiziksel mekanların meslektaşlarımıza sağlanması için gayret göstermeye devam edeceğiz. Hatay Barosu CMK alacaklarını sorunsuz alan barolardan bir tanesidir. Eğer tekrar göreve gelirsek, bu konuda çalışmalarımıza aynen devam edeceğiz. Antakya Belediyesi ile yaptığımız görüşme sonunda adliye sarayının yanına Hatay Barosuna 2 bin dönümlük bir alanın tahsisini yaptık. Şu anda adliye sarayının yeri, iptal davasına konu oldu ve kesinleşmedi. Dava sonuçlandıktan sonra sembolik bir ücretle tarafımıza devredilecek. Göreve tekrar geldiğimiz takdirde bu yerde hukuk merkezi yapmayı da hedefliyoruz.''
     Akgöl, yeni Hukuk Fakültelerinin açılmasına karşı olmadıklarını, ama fiziki ve teknik yapıları yetersiz olanların açılmasına izin verilmemesi gerektiğini, okulların standının arzu ettikleri seviyelere taşınmasını istediklerini belirtti.
     Yargının ayrılmaz parçası olduklarını dile getiren Akgöl, şunları kaydetti:
     ''Biz yargının kurucu unsuruysak, bizimde hakim ve savcılar gibi meslektaşlarımızla aynı haklara yeşil pasaporta sahip olmamız gerektiğine inanıyorum. Onlar nasıl mesleğe başlar başlamaz imtiyazlı pasaport alıyorsa, bizde yargının önemli bir parçasıysak, yeşil pasaport istiyoruz. Barolar Birliği bu konuda memurları baz alarak 18 yıllık hizmetleri karşılığı verilen yeşil pasaportun aynısını avukatlar için de verilmesi için yasa teklifi verdi. İçimize sinmese de bu yasa teklifin arkasında durduk ve tüm milletvekillerine faks çektik. Yalnız tasarı halen TBMM?de beklemededir.''
     Hatay Baro Başkanlığına aday olan Filiz Haksöz de, yeni bir yaklaşım getirmeyi hedefledikleri için aday olduğunu söyledi.
     Bugüne kadar baroya hizmet veren yöneticilere teşekkür eden Haksöz, ''Farkındalık, hukuk devletine, hukuk devletinin yapıcılarından, yargının vazgeçilmezleri olan avukatlık mesleğine yönelik. Avukat yargının kurucu unsurlarından birisidir. Bu söylemin adalet mekanizmasında yerini bularak benimsenmesini her alanda savunup bunun hayata geçmesi için çalışacağız. Meslektaşlarımıza, bilgimizle, tecrübemizle, emeğimizle ve bütün enerjimizle hizmet etmeye talibiz.''
     Vecdi Ersöz'ün divan başkanlığını yaptığı genel kurulda faaliyet ve denetim raporlarının okunup ibra edilmesinin ardından ilk günkü oturum sona erdi.
     Mevcut Başkan Sinan Akgöl ve Filiz Haksöz'ün aday olduğu seçimde, Hatay Barosu'nun yeni yönetimi yarın belirlenecek.