Hatay da Onkolojisi Ünitesi hizmete girdi

Hatay'da Devlet Hastanesi'nde Radyasyon Onkolojisi Ünitesi -Kanser hastaları radyasyon onkoloji ünitesi sayesinde tedavileri için başka illere gitmek zorunda kalmayacak

Hatay da Onkolojisi Ünitesi hizmete girdi
Antakya Devlet Hastanesi kanser hastalarının tedavisinde kullanılacak olan ildeki ilk Radyasyon Onkoloji Ünitesini açtığı bildirildi.
     Hastane Radyasyon Onkoloğu Uzman Dr. Eda Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açılan ünitenin 20 günden bu yana hizmet verdiğini söyledi.
     Ünitede tüm vücut ışınlaması tekniğiyle kanserli hücrelerin yok edilmeye çalışıldığını ifade eden Karaman, ''Hastalara radyoterapi yani yüksek enerjili X ışınları veya benzeri radyasyon türleri kullanılarak kanser hastalıkların tedavisi için bir yöntem uyguluyoruz. Hatay'daki ilk Radyasyon Onkoloji Ünitemiz Antakya Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binasında hizmet vermeye başladı. Hatay'da onkoloji hasta potansiyeli çok fazla görülüyor. Vatandaşlarımız daha önce radyoterapi tedavisi olmak için çevre illere gitmek zorunda kalıyordu. Bu durum kendileri için hem maddi hem de manevi açıdan zor oluyordu. Ancak hastanemizde açılan üniteyle hastalarımızın bu sıkıntısını ortadan kaldırdık. Ünitemizde gelişmiş son teknoloji cihazlarla 3 boyutlu konformal, External radyoterapi yönetimi uygulanarak vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı'' diye konuştu.
     Karaman, hastanede 3 uzman doktorla birlikte hastalara radyoterapi hizmetlerini çok rahat bir şekilde ayaktan veya yatarak sağladıklarını kaydetti.