HATAY DA TÜP BEBEK TEDAVİLERİ TOPLANTISI

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aytun Aktan, araştırmalara göre, çocuk olmama sorunun yüzde 40'ının kadın ve erkeklerden, yüzde 20'sinin de açıklanamayan nedenlerden kaynaklandığını belirtti.
HATAY DA TÜP BEBEK TEDAVİLERİ TOPLANTISI
  Aktan, Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) işbirliğiyle Antakya Belediyesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Tüp Bebek Tedavileri'' toplantısında yaptığı konuşmada, çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek uygulamasına başvurmadan önce hastalıklarını tedaviyle çözme yoluna gittiğini söyledi.
 
 
 
     Çocuk sahibi olabilmenin bir sorumluluk işi olduğunu ifade eden Dr. Aktan, ''Araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre sorunun yüzde 40'ı kadınlarda, yüzde 40'ı da erkeklerde, yüzde 20'si ise açıklanamayan nedenlerden oluşuyor. Kadınlardaki sorun yumurtalıktan, erkeklerde ise spermdeki düzensizlikten kaynaklanıyor'' diye konuştu.
     ÇİDER Toplantılar Koordinatörü Mukadder Adil de, dünyada çocuğu olmayan çift sayısının 90 milyonu aştığını, bu sorunu aşmak için doğru tedavi yollarını araştırılması gerektiğini belirtti.
     Çiftlere, hedefe hızlı gidebilmek ve doğru tedavi yollarını göstermek için yola çıktıklarını ifade eden Adil, çocuk sahibi olmak için çiftlerin beraber karar vermesi gerektiğini söyledi.