HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ:

HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ: -''İYOT YETERSİZLİĞİ HASTALIKLARININ ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU OLARAK DEVAM EDİYOR''
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ:
İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, iyot yetersizliği hastalıklarının ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olarak devam ettiğini bildirdi.
     Kerkez, yaptığı yazılı açıklamada, iyot eksikliğinin önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisi ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz olarak etkileyen bir hastalıklar bütünü olduğuna dikkati çekti.
     İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları hakkında bilgi veren Kerkez, şöyle devam etti:
     ''Güvenli, ucuz ve etkili bir yol olan iyotlu tuz kullanımı çok uzun bir süredir dünyada bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Eğitim, yasal düzenleme, bilgilendirme, bilinçlendirme, izleme ve denetimler ile iyotlu tuz kullanımında artış görülmüştür. Ancak, iyot yetersizliği hastalıkları ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olarak devam ediyor. Program kapsamında yapılan çalışmalarda tuz firmalarının konuya ilgisinin arttırılması, halkın bilinçlendirilmesi, sağlık personelinin bilgilendirilmesi ve yasal değişikliklerin gerçekleştirilmesi başlıklarına ağırlık verilmiştir.'
     Kerkez, araştırmaların ortaya koyduğu durum itibariyle ülke düzeyinde sağlanan gelişmelere karşın hala iyot yetersizliğin sürdüğü bölgelerin söz konusu olduğunu kaydetti.