HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI ŞUBE BAŞKANI HAMURCU:

''CANLI HAYVAN VE ET İTHALATI SÜRESİNİN UZATILMASI, HAYVANCILIĞIMIZ AÇISINDAN ÖLDÜRÜCÜ BİR DARBE''
HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI ŞUBE BAŞKANI HAMURCU:
Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Bakanlar Kurulu kararıyla canlı hayvan ve et ithalatının süresinin 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatıldığını, bunun hayvancılık açısından öldürücü bir darbe olduğunu savundu.
     Hamurcu, yaptığı yazılı açıklamada, hayvancılığın her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtti.
     Türkiye'de mevcut et açığının 1980'li yıllardan bu yana uygulanan dışa bağımlı politikalardan kaynaklandığını iddia eden Hamurcu, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Hayvancılıkla ilgili yaşanan sürecin tetikleyicisi, 2007 yılında yağsız süt tozlarının doğrudan ya da dolaylı buzağı maması olarak ithal edilmeye başlanmasıyla olmuştur. Sanayi kuruluşları bunlara yönelince süt fiyatları 70-80 kuruştan 35?40 kuruşa düşmüş ve bir milyona yakın anaç inek kasaba gitti. Anaçların kasaba gitmesi, yaklaşık iki milyon ton sütün ve 900 bin buzağının da kaybına neden oldu. Yani kasaplık olacak yaklaşık 400?450 bin civarında erkek besi danası piyasaya giremedi. Sığır ve piyasaya girmesi beklenen kasaplık dana sayısındaki ani düşüş, günümüzdeki et açığını tetikledi. Bununla birlikte koyun ve keçinin neredeyse yarı yarıya azalması da bu açığı etkiledi. Kırmızı et fiyatının artışının temel nedeni Türkiye'de koyun, keçi ve sığır sayısının hızla azalmasına bağlı üretim düşüklüğüdür.''
     Hayvan varlığındaki erozyon durdurulmadıkça, sorunun büyüyerek devam edeceğini ifade eden Hamurcu, Bakanlar Kurulu kararıyla canlı hayvan ve et ithalatının süresinin 31 Aralık 2010 tarihinden 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatılmasının hayvancılık açısından öldürücü darbe olacağını belirtti.
     Hamurcu, bu uygulamaya herkesin tepki göstermesi gerektiğini, yoksa ülkedeki hayvancılığın daha kötü duruma geleceğini kaydetti.