HATAY'DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

HATAY'DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI -TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN: -''ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ EMLAK RANTİYESİNE DÖNÜŞTÜ, ONUN İÇİN KÜÇÜK ESNAFIMIZI KORUMAMIZ GEREK''
HATAY'DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küçük işletmelerin istihdamın ve piyasanın vazgeçilmez unsurları olduğunu belirterek, ''Alışveriş merkezleri emlak rantiyesine dönüştü, onun için küçük esnafı korumamız gerek'' dedi.
     Palandöken, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ve Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz ile Antakya Uzun Çarşı esnafını ziyaret ederek, karanfil dağıttı ve esnafın sorunlarını dinledi.
     Şehrin merkezine esnafın yapısını bozacak, incitecek büyük alışveriş merkezlerinin kurulmaması gerektiğini ifade eden Palandöken, konuşmasına şöyle devam etti:
     ''Biz Avrupa ile yarışmak istiyoruz. Ama bu konuda haksız rekabetin kaldırılması lazım. Avrupa'da neyse bizde de öyle olması gerekiyor. Kent merkezinde büyük işletmeler olmamalı. Artık alışveriş merkezleri emlak rantiyesine dönüştü, onun için küçük esnafımızı korumamız gerek. Küçük esnafımız bunlarla mücadele edemez. Çünkü bu merkezlerde kiralar yüksek. Esnafımızın buradan yer kiralamaya gücü yetmez. Her şeyin birarada bulunduğu bu merkezler iyi gibi görünüyor, ama kent merkezindeki küçük esnafı zor duruma düşürüyor. Bu çarşının bugünkü güzelliğinin en önemli unsuru rekabet unsuru. Burada ayrı dükkanlarda farklı fiyatlara ürünleri bulabiliyoruz. Alış veriş merkezleri olursa, perakende sektörü ölür. Maalesef büyük kentler buna mahkum oluyor.''
     Ülkenin birliği ve dirliği için rantiyecilere dikkat edilmesi ve bireysel işletmelere ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, yoksa ette yaşanan olay gibi, sektörün birkaç kişinin elinde kalacağını kaydetti.
     Çarşıda görsel kirliliklerin kaldırılması, işletmelerin güzel bir görünüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Palandöken, bu konuda KOSGEB'in, iş yerlerinin dizayn edilmesiyle ilgili yüzde 75 destekli kredi verdiğini kaydetti.
     Türkiye'nin ayakkabıcılık ve mobilyacılık sektörünün İtalya'dan sonra ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Palandöken, ''Ancak bu sektörlerde yeterince organize olamıyoruz ve haksız rekabetin karşısında güç birliği yapamıyoruz. Bu konuda güç birliği yapıp alınacak kredi destekleriyle de sektörü canlandırmalıyız'' diye konuştu.
     Vali Lekesiz de çarşının güzel bir görünüme kavuşturulması için restorasyon çalışması yapılacağını, ayrıca kısa süre sonra ayakkabıcılar sitesinin kurulacağını söyledi.
     Kentte ayakkabıcılığın çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Hatay'da 2 bin ayakkabıcı esnafı var. Bu sektör ilimiz için çok önemli. Ayakkabıcılığın daha da geliştirilmesi için çaba gösteriyoruz'' dedi.
     Bu arada, ziyaret sırasında bir işyeri sahibinin zabıtayla yaşadığı problemlerin çözümü için Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den pankartla yardım istemesi dikkat çekti. Palandöken ve Lekesiz, işyeri sahibi Besim Asfuroğlu'nun sorunun çözümüyle ilgileneceklerini belirttiler.
     Ziyaret sırasında Palandöken ve Lekesiz'e esnaf, yöresel tatlılar ve özel karışımlı ballı içecekten ikram etti.