HATAY'DA EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR PROJESİ

 İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Program Otoritesi ve Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından yürütülmekte olan ''Ekmeğini İpekten Çıkar'' projesi kapsamında sektör ve eleman buluşması toplantısı düzenlendi.
HATAY'DA EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR PROJESİ
 Kervan Restoranda gerçekleşen toplantıda konuşan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Türkiye'de belli standartların üzerinde yetişmiş kalifiye insanlarının sayısının artmasıyla işverenlerin daha rahat elaman seçtiklerini ve önünü gördüğünü söyledi.
              
                     
     Avrupa Birliği (AB) projelerinin artmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirten Savaş, ''Bu toplantıların artması demek AB kasalarındaki paranın memlekete girmesi demektir. Bundan daha önemlisi insanlarımızın kalifiye ve nitelikli iş gücüne sahip olması ve işverenlerimizin bu elamanlarla buluşması çok önemlidir'' dedi.
     Savaş, işverenlerin her işi yapan değil ne yaptığını bilen insanlarla karşılaşmasından dolayı onur duyduklarını kaydetti.
                  
          
     İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ta, kadın istihdamının sağlanmasına yönelik olan projeyi Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Müdürülüğü olarak çok önemsediklerini belirterek emeği geçenleri kutladı.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti de, Hatay'da proje yapma kapasitesinin arttığı ve güzel projelere imza atıldığını kaydetti.
 

     Yüzlerce proje arasından AB tarafından seçilmiş olan ''Ekmeğini İpekten Çıkar'' projesiyle kursiyerlerin kendi iş yerini atölyelerini açarak burada dokunan ipeklerin pazarda alıcısını bulacağını ümit ettiğini söyledi.
     Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Hatice Soydan Sarcan, mesleki eğitim, sektör ve elemanların arasındaki en önemli sorunlardan birisinin birbirlerinden haberdar olmamaları olduğunu belirtti.
 
 
     Sarcan, proje kapsamındaki hedef gruplar ile ipekli dokuma alanında çalışan atölye,firma ve işletme temsilcilerini bir araya getirerek sektörün sorunlarının tartışılmasını, sektörün ihtiyaçlarının ele alınmasını, proje kapsamında eğitime tabi tutulan kursiyerlerin sektör temsilcileriyle tanıştırılarak sektörün kursiyerlerin nitelikleri hakkında bilgi sahibi olması konularında önemli adımlar atılmış olacağını kaydetti.