HATAY'DA KADIN VE ÖZGÜRLÜK PANELİ

 -YARSAV'IN ESKİ BAŞKANI TARHAN: -''KADINLARIN, HAKLARI İÇİN SÖZ YERİNE EYLEM SÜRECİNE GEÇMESİ GEREKİYOR'' -GAZETECİ YAZAR ALDOĞAN: -''BİR ÜLKEDE ÖZGÜRLÜKLER KISITLANIYORSA KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ EN BAŞTA GİDENLERDEN OLUYOR''
HATAY'DA KADIN VE ÖZGÜRLÜK PANELİ
Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski Başkanı Emine Ülker Tarhan, kadınların hakları için söz yerine eylem sürecine geçmesi gerektiğini belirtti.
     Tarhan, Antakya Soroptimist Kulübü tarafından Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen ''Kadın ve Özgürlük'' panelinde yaptığı konuşmada, kadınların iş hayatından, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılması için çalışıldığını söyledi.
 
 
     Kadınların aleni bir şekilde şiddete uğradıklarını, ayrımcılığa maruz kaldığını savunan Tarhan, şöyle devam etti:
     ''Korunması gereken bir varlık olarak görülen kadın bizi geleceğe nasıl taşıyabilir. Günümüzde kadına negatif ayrımcılık yapılıyor. Kadının yüksek yargıda temsil oranı yüzde 3'e düştü. Artık kadınlar günümüzde daha mücadeleci olmalı ve haklarına güçlü bir şekilde sarılmalı. Kadınlar hakları için söz söylemek yerine artık eyleme geçmesi gerekiyor. Artık geç olmadan sahaya inme ve çalışma zamanı olduğunu düşünüyorum.''
     Gazeteci yazar Yazgülü Aldoğan da kadınların özgürleşebilmesi için kendi ayakları üzerinde durup para kazanması gerektiğini kaydetti.
 

     Kadınların aile içerisinde şiddete uğradığını, boşanmak istediği kocası tarafından öldürüldüğünü ifade eden Aldoğan, ''Bir ülkede özgürlükler kısıtlanmaya başlıyorsa, kadın özgürlüğü en başta gidenlerden oluyor. İlk sesi kıstırılan kadınlar oluyor. Çoğu kadın, yuvasını bozmamak adına şiddete razı oluyor. Ancak, bu çözüm oluşturmuyor'' diye konuştu.
     Türkiye'de kadın vali bulunmadığını, kaymakam sayısının ise çok az sayıda olduğunu belirten Aldoğan, seçimlerde kadın adayların daha çok desteklenmesi, yönetici kadrolarda daha fazla rol almasının sağlanması gerektiğini söyledi.
     Modacı ve program yapımcısı Yonca Ebuzziya ise modanın sadece giyim tarzı olmadığını, bir yaşam biçimi olduğunu belirtti.
     Modanın hafife alınmaması gereken bir sanat olduğunu ifade eden Ebuzziya, modanın hayata bakışın kendisi olduğunu kaydetti.
     Panelde oyuncu Mete Horozoğlu, ''Sanatta Özgürlük'' konusunda katılımcılara bilgi verdi.
     Soroptimist Kulüpleri Federasyonu 2. Başkanı Şermin Aksoy da her anın kadınlara ait olduğunu ve bir gün ile yetinmediklerini söyledi. Nüfusun yüzde 50'sine yakını kadın olan bir ülkede, meclis oranının yüzde 9'larda kaldığını ifade eden Aksoy, bunun artırılması gerektiğini belirtti.
     Antakya Soroptimist Kulübü Başkanı Oya Mıstıkoğlu ise kadının statüsünü geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla çalıştıklarını anlattı.