HATAY'DA KEMİK OKULU PROJESİ

-PROF. DR. TURHANOĞLU: ''PROJE KAPSAMINDA 600 KADINA KEMİK SAĞLIĞI VE OSTEOPOROZ KONUSUNDA EĞİTİM VERİLDİ''
HATAY'DA KEMİK OKULU PROJESİ
- Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayşe Turhanoğlu, ''Kemik Okulu Projesi'' kapsamında 600 kadına kemik sağlığı ve osteoporoz konusunda eğitim verdiklerini belirtti.
     Turhanoğlu, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, projenin tanıtımını yaparak bilgi verdi.
     Adana'da özel bir hastane tarafından 2009 yılında başlatılan projeyi Hatay'da MKÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KADMER), Antakya Belediyesi Sütaş ile MSD İlaç Firması'nın işbirliğiyle geçen yıl kasım ayından itibaren hayata geçirdiklerini ifade eden Turhanoğlu, çalışmayla kadınları osteoporoz konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını kaydetti.
     Proje kapsamında bugüne kadar 600 kadına kemik sağlığı ve osteoporoz konusunda eğitim verdiklerini vurgulayan Turhanoğlu, dengeli beslenme ve düzenli yaşamla önlenebilir bir rahatsızlığın en az seviyeye indirmeyi amaçladıklarını belirtti.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de eğitimin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de kentteki vatandaşlara katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
     Kadın ve gençlere istihdam alanlarının oluşturulmasından engellilere yönelik farklı konularda projelerin yürütücülüğünü yaptıklarını ifade eden Güder, ''Kemik Okulu Projesi''nin de halk sağlığı açısından çok anlamlı olduğunu kaydetti.
     MKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aydıner Kalacı da osteoporozun 60 yaş üstü kadınların yüzde 50'sinde görüldüğünü belirtti.
     Alkol ve sigara kullanımının yanı sıra genetik faktörler ve dengesiz beslenmenin bu hastalığı tetiklediğini kaydeden Kalacı, rahatsızlığın en çok el omurga ve kalça kırıklarıyla kendini gösterdiğini söyledi.
     Kalacı, osteoporozdan korunmak için erişkin bir kadının günde 3 bardak süt ya da iki kase yoğurt yemesi, ayrıca sebze tüketimine ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.
     Daha sonra, eğitime katılan kadınların kemik ölçümü yapıldı.
 
 
 
 
HATAY'DA KEMİK OKULU PROJESİ haberi 13 Ocak 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  24680 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle