HATAY'DA ''KRİZ MÜDAHALE BİRİMİ'' OLUŞTURULDU

HATAY'DA ''KRİZ MÜDAHALE BİRİMİ'' -DEVLET HASTANESİ BÜNYESİNDE, İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNAN VE KRİZ GEÇİRENLERE PSİKOLOJİK DESTEK VERMEK AMACIYLA OLUŞTURULAN BİRİMDE AYDA ÇOĞUNLUĞU KADIN ORTALAMA 50 HASTAYA HİZMET VERİLİYOR -RUH SAĞLIĞI ŞUBE MÜDÜRÜ BARUTÇU: ''AİLE İÇİ ŞİDDET BAŞTA OLMAK ÜZERE, DİKKATİ ÇEKME VE SESİNİ DUYURABİLME GİBİ AMAÇLARLA DAHA ÇOK KADINLAR İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNUYOR''
HATAY'DA ''KRİZ MÜDAHALE BİRİMİ'' OLUŞTURULDU
HATAY - Hatay'da Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan ''Kriz Müdahale Birimi''nde intihar girişiminde bulunan ve kriz geçirenlere psikolojik destek sağlandığı, ayda, çoğunluğu kadın ortalama 50 hastaya hizmet verildiği bildirildi.
     İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürü Gülnur Barutçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Antakya ve İskenderun'daki merkezlere başvuranların yüzde 60'ının kadın olduğunu söyledi.
     Ayda yaklaşık 50 hastaya hizmet verildiğini ifade eden Barutçu, merkeze, kriz geçiren ya da intihar girişiminde bulunarak acil servise gelen hastaların yönlendirildiğini kaydetti.
     Kriz ve intihar vakalarının görülme sıklığına dikkati çeken Barutçu, şöyle devam etti:
     ''Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında kurulan merkezlerde asıl amaç intihar girişiminin tekrarlanmasını önlemektir. Çünkü, intihar girişiminde bulunmuş kişiler, bu yola yeniden başvurabiliyorlar.
     Merkezimizde kriz geçiren ya da intihara teşebbüs edenlere psikologlarımız yardımcı olmaya çalışıyor. Hastayla ve ailesiyle görüşen psikolog ve sosyal hizmet uzmanları, yeterli seansın ardından durum değerlendirmesi yapıyor. Bu görüşmelerde problem çözülemezse psikologlar hastayı psikiyatriste yönlendiriyor. Bu sayede kriz olayları ve intihar girişimlerinin tekrarlanmasını önlemiş oluyoruz.''
     İlk zamanlarda hastaların merkeze gelmeye çekindiğini belirten Barutçu, ancak zamanla bu birime alışıldığını ve sorunları için psikolojik destek almayı kabul ettiğini söyledi.
     Barutçu, intihar olgusunun çok ciddi bir problem olduğunu, 2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre ölüm nedenleri arasında 13'üncü sırada yer aldığını kaydetti.
     Genç erkeklerin daha çok şiddet, kız arkadaşla sorunlar, ileri yaştakilerin ise yalnızlık nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığının altını çizen Barutçu, kadınların intihar sebeplerinin ise farklı olduğunu söyledi.
     Erkeklerin intihar girişimlerinin genelde ölümle sonuçlandığını vurgulayan Barutçu, ''Aile içi şiddet başta olmak üzere, dikkati çekme, sesini duyurabilme gibi amaçlarla daha çok kadınlar intihar girişiminde bulunuyor. Kadınlar genellikle de ilaç içme yolunu tercih ediyor. Kadınların intihar girişimlerinde ölümle sonuçlanması erkeklerinkine göre daha az'' diye konuştu.
    
     -MEDYA ÇOK ÖNEMLİ -
    
     Barutçu, vatandaşların haber ve dizilerden etkilendiğini, bu nedenle intihar olayları açısından medyanın çok önemli olduğunu söyledi.
     Hastaların televizyon ve gazetelerden takip ettiği ve özellikle ünlülerin intihar girişimlerini denemeye çalıştığını ''ona bir şey olmamış, nasıl olsa bana da olmaz'' mantığı ile aynı yöntemi kullandığını vurgulayan Barutçu, bu konuda duyarlı olunması gerektiğini kaydetti.
     Barutçu, medyanın bu gibi olaylarda eğitici ve yapıcı çalışmalara yer vermesi gerektiğini, uzmanlara danışılmasının yararlı olacağını sözlerine ekledi.