HATAY'IN ''DAĞ CEYLANLARINA'' ÖZGÜRLÜK

NESİLLERİ GİTTİKÇE AZALAN VE SAYILARININ 150 CİVARINDA OLDUĞU TAHMİN EDİLEN DAĞ CEYLANLARININ DOĞAL YAŞAM ALANLARINA KURULMAK İSTENEN ÇİMENTO FABRİKASINA KARŞI, ÇEVRECİLERİN YOĞUN BASKISI SONUCU ''ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME'' SÜRECİ DURDURULDU -TTKD HATAY ŞUBE BAŞKANI ÖĞÜNÇ: ''DAĞ CEYLANLARININ ÜREME ALANI YABAN HAYATI KORUMA ALANI İLAN EDİLMELİ
HATAY'IN ''DAĞ CEYLANLARINA'' ÖZGÜRLÜK
Türkiye'de sadece Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bulunan ve sayıları 150 kadar olduğu belirlenen Gezalle Gezalle türü ''Hatay Dağ Ceylanı'' üreme alanında yapılmak istenen çimento fabrikasının, çevrecilerin yoğun baskısı sonucunda Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin durdurulduğu bildirildi.
     Hatay Çevre ve Orman İl Müdürü İbrahim Yüzer, AA muhabirine yaptığı açılamada, Suriye sınırına yakın İncirli köyünde bir bölümü de askeri bölgede bulunan alanda yaşayan ''Hatay Dağ Ceylanları''nın doğal yaşamlarını ve üremelerini sürdürmeleri için gerekli desteği sağladıklarını söyledi.
     Bir madencilik şirketinin dağ ceylanlarının üreme alanına Çimento Fabrikası kurmak için bir süre önce başvuru yaptığını ve ÇED raporu almak için başvuruda bulunduğunu hatırlatan Yüzer, ''Bunu duyan 10'a yakın çevreci kuruluş bizlere başvurarak çimento fabrikasına izin verilmemesi gerektiğini bildirdiler. Kurum olarak her gelen başvuru ciddiye alarak gerekli incelemeleri yaptığımız için bu başvuruyu da inceledik. İncirli köyü muhtarının girişimleriyle bu konuyla ilgili köyde de vatandaşlarla toplantı yaparak şikayetleri dinledik'' dedi.
     Yüzer, yaptıkları araştırmanın sonucunda, Hatay Dağ Ceylanların sayılarının her geçen gün azaldığını, sadece Kırıkhan yöresinde görülen ve sayılarının 150 kadar olduğu tahmin edilen bu hayvanların doğal yaşam alanlarının korunması için gerekli çabayı gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
     ''İncelemelerimiz sırasında, yörenin dağ ceylanları açısından önemini bir kez daha gördük. Bu nedenle, oraya bir tek çivi çakılmasına bile asla izin vermeyiz. Dağ ceylanlarının üreme ve yaşamlarını sürdürmeleri, sıcak havalarda su ihtiyaçlarını gidermelerini için 3 adet farklı bölgeye su havuzu yaptırdık. Ayrıca, periyodik aralıklarla yem bırakıyoruz.''
     Aralarında Mustafa Kemal Üniversitesi'nden (MKÜ) bilim adamlarının da bulunduğu bir komisyon oluşturulduğunu da ifade eden Yüzer, ''ÇED süreci durduruldu. Komisyonun ve bizlerin vereceği rapor doğrultusunda burada çimento fabrikası kuracak şirkete gerekli yanıt verilecek'' diye konuştu.
    
     -''NESLİ TÜKENMEKTE OLAN CEYLANLARIN SAYISI ARTIRILMALI''-
    
     Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi Başkanı Abdullah Öğünç ise Türkiye'de memeli listesine son eklenen tür olan ''Hatay Dağ Ceylanı''nın tek yaşam alanının İncirli köyü olduğunu, nesli tükenmekte olan ceylanların sayısının artırılması gerektiğini söyledi.
     Çimento Fabrikası kurulmasının düşünüldüğünü duyunca dernek olarak Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne kapsamlı dilekçe yazarak bunun ceylanların yanı sıra çevreye önemli zararlar vereceklerini anlattıklarını belirten Öğünç, bu tepkiler sayesinde ÇED süresinin durdurulduğunu, bunun önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.
     Dağ ceylanlarının yaşadığı bölgenin ''Yaban Hayatı Koruma Sahası'' ilan edilmesi gerektiğini savunan Öğünç, şöyle devam etti:
     ''Buraya çimento fabrikası kurulacağını ilk öğrendiğimizde adeta şok geçirmiştik. Zira Çimento fabrikası kurulmasını düşünülen bölge Türkiye Hatay Dağ Ceylanı'nın ürediği doğal alandır. Ayrıca söz konusu bölge, yeraltı su kaynaklarını ve kurutulan amik gölünün son kalıntısını oluşturan Gölbaşı Gölü'nü de içermesi açısından da önem arz etmektedir. Söz konusu fabrikanın çevreye, doğaya ve bölgedeki yaban hayatına vereceği zararları içeren dilekçelerimizi ilgili kişi ve kurumlara gönderdik. Mücadelemizin sonucunu almanın sevincini yaşıyoruz.
     Bölgede yaşayan ceylanların durumunun bilimsel olarak tespiti için gerekli çalışmaların başladığının kendilerine resmi yazıyla bildirildiğini ifade eden Öğünç, bu konudaki duyarlı yaklaşımlarından dolayı Çevre ve Orman Bakanlığı Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü, Hatay Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünü kutladıklarını kaydetti.