HATODER DEN BASIN BÜLTENİ

            Kısa adı (HATODER) olan Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu talasemi hastalığına ilişkin şu açıklamalara yer verdi; talasemi dünyada en sık görülen, aynı zamanda önlemi en kolay olan ‘’kalıtsal bir kan hastalığı’’dır.
HATODER DEN BASIN BÜLTENİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; bu hastalığın önlenmesinde başarılı olan ülkelerde devletin sağlık otoritelerinin bu hastalığa sahip çıkmış olmaları, gönüllü sağlık çalışanları ve sivil toplum kuruluşlarının ortak işbirliği ile mümkün kılınmıştır. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, tüm dünyada 266 milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu bilinmekle beraber, ülkemizde ise talasemi taşıyıcısı sıklığı yaklaşık olarak %2,1 civarında ve 1.400.000 bin taşıyıcı birey olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 5000 bin civarında hasta kişinin var olduğu ve   bu hastaların yaklaşık 2000 bine yakının Hatay ilimizde olması, ilimiz insanını daha duyarlı olmaya sevk etmelidir. 

    Bu hastalıkların önlenmesi için Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) desteğiyle gerek Akdeniz ülkelerinde ve gerekse bu hastalığın yaygın olarak görüldüğü diğer ülkelerde talasemi kontrol programları uygulanmış ve hastalıkla aktif olarak mücadele edilme yoluna gidilmiştir. 

Talasemi kontrol programında aktif olarak yürütülen başlıca programlar şunlardır; 

1-Hasta bakımı,

2-Toplumun bu hastalık hakkında bilgilendirilmesi (eğitim çalışmaları),

3-Taşıyıcı taramaları,

4-Genetik danışma ile birlikte, doğum öncesi (prenatal) tanı yöntemi gibi çalışmalardan oluşmaktadır.

    Talasemi taşıyıcısı anne ve baba tamamen sağlıklı bir birey olmasına rağmen; eğer her iki bireyde talasemi taşıyıcısı iseler, çocuklarına geçirdikleri talasemi geni ile talasemi hastalığına neden olabilirler.

   Bu yüzden bireylerin evlenmeden önce mutlaka talasemi taşıyıcı olup, olmadıklarına hemoglobinelektroforezi denilen özel bir kan testi ile baktırmaları bu hastalığın önlenmesinde önemli bir azalmaya sağlayacaktır. Bu durum gerek sağlık otoriteleri tarafından ve gerekse      konuda hizmet veren sivil toplum kuruluşlarını da mutlu edecektir.  Bu alanda devletin sağlık  otoritelerinin ve gerek sivil toplum kuruluşlarının temel amacı hastalığa yönelik çalışmaların uygulayıcısı ve takipçisi olmakla beraber, burada asıl görev evlenecek çiftlere düşmektedir, evlenecek olan çiftler mutlaka bu konuda hastalığın taşıyıcı olup, olmadıklarını merak edip en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler, etmedikleri takdirde bu hastalıkların artışına bile bile davetiye çıkarmış olacaklarını bilmelidirler. Evlenmek isteyen siz değerli anne ve baba adayı gençlerimiz evlenmeden önce mutlaka talasemi kan testi olan ‘’hemoglobinelektroforezi’’ testini yaptırmayı unutmayınız.

 

     

 

HATODER DEN BASIN BÜLTENİ haberi 18 Ekim 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  11835 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle