HAYVAN BARINAĞINDA İLAÇ SIKINTISI

- Antakya Belediyesi Geçici Başıboş Hayvan Barınağı ve Kısırlaştırma Merkezi sorumlusu Veteriner Hekim Ahmet Kilisli, merkezlerinde hayvanların tedavisinde kullanılmak üzere ilaç sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.
HAYVAN BARINAĞINDA İLAÇ SIKINTISI
Kilisli, 2007 yılında kurulan merkezin 10 dönüm alan içerisinde, 2 bin hayvan kapasiteli ve 10 bölümden oluştuğunu belirtti.
     Merkezlerinde bin 347 hayvanın kısırlaştırılıp doğaya bırakıldığını bin 47 hayvanında sahiplendirildiğini ifade eden Kilisli şöyle devam etti:
     '' Şuanda merkezimizde 92 adet köpek ve 21 adette kedimiz bulunuyor. Kazaya uğramış yada çeşitli nedenlerle yaralanmış ve hastalanmış olan hayvanları toplayıp barınağımıza getiriyoruz. Burada bu hayvanların ampütasyon, kırık, apse ve metebolik gibi hastalıklarının gerekli olan tüm tedavilerini yapmaya çalışıyoruz. Fakat en büyük sıkıntımız ilaç bulamamak. Özellikle antibiyotik, vitamin, serum ve ağrı kesici ilaçlara ihtiyacımız var. Vatandaşlarımızda talebimiz miyadı geçmiş veya geçmeye yakın olan kullanmadıkları ilaçları bize getirmelerini ve bir can kazandırmalarını istiyoruz''
 
 
     
     -SOKAKTA DOLAŞAN KÜPELİ HAYVANLAR ZARARSIZDIR-
    
     Merkez sorumlusu Kilis'li tedavileri tamamlanıp gerekli olan aşılamalardan ve kısırlaştırma işlemlerinden sonra hayvanları küpeleyerek tekrar doğaya bıraktıklarını kaydetti.
     Sokakta görülen küpeli hayvanların zararsız olduklarının bilinmesi gerektiğinin altını çizen Kilisli,'' Vatandaşlarımız sokakta gördükleri küpeli hayvanları bizi arayarak toplanmasını istiyor. Ama bu hayvanları kanunen tekrar geri alamıyoruz. Zaten bu hayvanların insanlara zarar vermesi mümkün değil'' dedi
     Yaralı veya donmak üzere olan hayvanları gören vatandaşların merkezlerine veya belediye yetkililerine bildirmelerini isteyen Kilisli, yaz aylarında da özellikle hayvanların su ve yiyecek sıkıntısı çektiklerini ve bu nedenle her evin önüne bir kap su ve yemek bırakılması gerektiğini vurguladı.
     Kilisli, ayrıca merkezde gıda depolama alanın bulunmadığını ve bu sorunun en kısa sürede çözülmesini umut ettiklerini belirtti.
     Hayvan sever ve ilaç firması temsilcisi Serkan Akyüz'de hayvanların ilaç sıkıntısını çözmek için doktorlardan, eczacılardan ve yakınlarından ilaç toplayarak merkeze getirdiğini söyledi.
     Vatandaşların bu konuya daha hassas davranmalarını talep eden Akyüz, bir hayat kurtarılması adına herkesi duyarlı olmaya çağırdı.