HEMATOLOJİ HEKİMLERE YÖNELİK EĞİTİM TOPLANTISI

Türk Hematoloji Derneği'nin eğitim çalışmaları kapsamında Hematoloji Uzmanlarına yönelik ''Temel ve Güncel Hematoloji Eğitimi'' programı gerçekleştirildi.
HEMATOLOJİ HEKİMLERE YÖNELİK EĞİTİM TOPLANTISI
 
Türk Hemotoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan , İl Sağlık Müdürülüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdikleri toplantıda yaptığı konuşmada, Hematoloji'nin son 20 yılın en hızlı gelişen bir bilim alanı olduğunu kaydetti.
     Özcan, eğitim toplantılarına geçen yıldan itibaren 10 ilde gerçekleştirdiklerini belirtti.
     Hematoloji dalının gelişmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Özcan, ''Hemotoloji son 20 yılın en hızlı gelişen bir bilim alanıdır. Daha önceleri Hematoloji kliniklerinden 10 hastadan birinin tedavisi başarılı olurken günümüzde bu durum tam tersi bir hal aldı. Yaşanan gelişmelerin ardından kan kanserlerinde yüzde 90, lenf bezi kanserlerinde yüzde 95 ve kronik myelositer lösemi hastalığında başarı tedavi oranları yakalanmıştır'' dedi.
     Özcan, en büyük sıkıntıların Türkiye'de Hematoloji uğraşan uzman sayısının yaklaşık 400 olduğunu ancak bu rakamın yetersizliğinden yakındı.
 
     Özcan, Uzun ve zorlu eğitim koşulları, tıp fakültesinden sonra zorunlu hizmet, ihtisas yapmanın ve uzmanlık eğitimi nedeniyle çok fazla tercih edilmediğini belirtti.
     İl sağlık Müdürü Vekili Sabahattin Yılmaz da, konuşmasında
     Hatay ilinde 11'i kamu, 9'u özel ve 169 aile sağlığı merkezi ile vatandaşlara hizmet verdiklerini belirtti.
     Yılmaz, bu hizmetlerin yürütülmesinde etkin, verimli ve ulaşılabilir sağlık hizmetini verilmesi konusunda yüksek hassasiyet gösterdiklerini kaydetti.