HEMOGLABİNOPATİ HASTALARINA EĞİTİM VERİLMESİ PROJESİ

 İl Sağlık Müdürü Doktor Bayram Kerkez, kalıtsal kan hastalıklarının Hatay'da çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
HEMOGLABİNOPATİ HASTALARINA EĞİTİM VERİLMESİ PROJESİ
Kerkez, İl Sağlık Müdürülüğü Konferans Salonunda düzenlenen ''Hemoglobinopati (Sıckle Cell Anemi ve Talasemi) Hastalığı Çift Taşıyıcı Evli Çiftlerin Prenetal Tanı, Genetik Danışmanlık, Çocuk Doğurma ve Hamilelik ile ilgili Eğitim Verilmesi Projesi) tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ülkede her yıl 180 yeni Talesemi (Akdeniz Anemisi) ve Orak Hücre Anemisi hastasının dünyaya geldiğini ve bu sayının 90'nın Hatay'da olduğunu belirtti.
     Hatay'da 2 bin 144 taşıyıcı çift ve 1927 hastanın olduğunu ifade eden Kerkez,'' Talasemi 3-4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu hastalar hayatları boyunca düzenli tedavi görmek zorundadırlar. Uygulanan tedaviler zor ve pahalıdır. Hastalık önlene bilen hastalıktır. Evliliğe engel değildir. Taşıyıcılık kalıtsal bir özelliktedir.'' dedi
     Kerkez, proje kapsamında 2 bin 144 taşıyıcı evli aileye yapılacak ev ziyaretlerinde hamilelik, çocuk doğurma, genetik danışmanlık ve prenetal tanıya gitme yönünde eğitim verilerek Sickle Cell Anemi ve Talasemi hastası bebek doğumun önlenmesi olduğunu kaydetti.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise 12 ay sürecek projeye 45 bin TL. mali destek verdiklerini belirtti.
 

     Kalkınmanın sadece ekonomik boyutta KOBİ'lere ve sanayicilere verilen makine ve ekipman alımlarıyla olmadığını, sosyal boyutununda var olduğunu ifade eden Serdengeçti, şöyle konuştu:
     ''Bölgemizin önemli sorunlarına kalkınma ajansı vasıtasıyla destek olmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken bir bölge planı çalışması çerçevesinde başladık. Gerek sağlık müdürülüğünde ve diğer müdürlülüklerle görüşmemiz sonucunda özellikle bölgemizin en önemli sağlık sorunlarından birisininde Talasemi hastalığı olduğunu tespit edildi. Buna göre de destekler verildi. Talasemi ilimiz için çok önemli bir sorun. Talasemi hastalığının koruyucu hizmetlerle önlenebilecek bir hastalık olarak düşünüyoruz. Bundan sonrada bu tür projelere desteklerimiz sürecek''
     Talasemi Derneği Antakya Şubesi Başkanı Burhan Kerimoğlu da amaçlarının talesemi ve diğer kan hastalıkları konusunda çalışmalar yapmak bu hastalıkla doğmuş olan çocukları, aileleri, bu konuda çalışma yürüten hekimleri ve sağlık çalışanlarını bu hastalığın yaygın olduğu yerlerde dernek çatısı altında toplamak olduğunu vurguladı.
     Kerimoğlu, projenin zaman içerisinde amacına ulaştığında tüm bu acılar unutulacağını ve hasta birey doğumunun önüne geçilmesiyle mutluluk tablosu ortaya çıkacağını kaydetti.
     Toplantıya, Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz ve bazı kamu kurum müdürleri katıldı.