HEMOGLABİNOPATİ HASTALARINA EĞİTİM VERİLMESİ PROJESİ

Thalassemi Dayanışma Derneği (TADAD) Şube Başkanı Burhan Kerimoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ve derneklerinin desteklediği ''Hemoglabinopati Hastalarına Eğitim Verilmesi'' projesi kapsamında şu ana kadar 60 çift taşıyıcının bilgilendirildiğini belirtti.
HEMOGLABİNOPATİ HASTALARINA EĞİTİM VERİLMESİ PROJESİ
 Kerimoğlu, Arkeoloji Müzesi önünde yaptığı basın açıklamasında, hastalık konusunda ve proje çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla broşür dağıttıklarını söyledi.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından 45 bin TL bütçeli olan proje kapsamında 12 ay boyunca kentteki, talasemi ve orak hücre hastalığıyla ilgili çiftlere yönelik doğum öncesi erken tanı, genetik danışmanlık, hamilelikle ilgili eğitim verileceğini ifade eden Kerimoğlu, bu kapsamda şu ana kadar 60 çift taşıyıcının bilgilendirildiğini kaydetti.
     ''8 Mayıs Dünya Talasemi Günü'' etkinlikleri kapsamında Arkeoloji Müzesi önünde açtıkları stantla vatandaşları bilgilendireceklerini vurgulayan Kerimoğlu, proje kapsamında ayrıca çift taşıyıcı anne adaylarının doğum öncesi tanı için Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları bölümünde bu tahlillerin yapılması konusunda yardımcı olduklarını belirtti.