İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ KANSER HALA ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU

 İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olduğunu belirtti.
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ KANSER HALA ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU
 Kerkez Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde yer alan açıklamasında, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında, bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olduğunu ifade etti.
 
             
 
     Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında geldiğini vurgulayan Kerkez, günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve korunma odaklı kanserle mücadele stratejileri oluşturduğunu kaydetti.
     Kerkez, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü olarak müdürlük bünyesindeki İl Kanser Koordinatörlüğü sorumluluğunda ve Kanser Kontrol Birimi koordinatörlüğünde her yıl olduğu gibi eğitimlerin yapılarak bu yılda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi hedeflendiğini ifade etti.