İSKENDERUN'DA 3 GÜNDE 450 ÜNİTE KAN TOPLANDI

İskenderun Kızılay Kan Merkezine ait mobil kan toplama aracı ile Ramazan Bayramı süresince 450 ünite kan toplandığı bildirildi.
İSKENDERUN'DA 3 GÜNDE 450 ÜNİTE KAN TOPLANDI
İskenderun Kızılay Kan Merkezi Doktoru Ahmet Günaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk Anıt Alanına konuşlanan kan merkezine ait tır ile, 3 günde yaklaşık 450 ünite kan toplandığını söyledi.
     Ramazan boyunca kan stoklarının azaldığını kaydeden Günaydın, ''Ramazan ve sıcaklar nedeniyle stoklarda düşüş yaşandı. Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren konuşlanan mobil tırımız yine yoğun ilgi gördü. Hatay yöresinde ülke genelinde kan bağışı yüksek. Ancak, nüfus ile kıyasladığımızda nüfusun yüzde 1'i ancak kan veriyor. Yani, yine de bu oran düşük'' dedi.
     Kan merkezine kayıtlı 60 bin donör olmasına rağmen, bunların sadece yüzde 1,62'sinin düzenli kan bağışını sürdürdüğünü kaydeden Günaydın, ''Donörlerimize 3 ayda bir SMS ile kan bağışı döneminin geldiğine dair bilgilendirme yapıyoruz. Yine SMS ile özel gün ve haftalarda kutlama mesajları gönderiyoruz'' diye konuştu.
     Bayram tatili için geldiği memleketi İskenderun'da Kızılay'ın mobil tırında kan bağışında bulunan vatandaşlardan İskender Şahindal, ''Kan vermek vatandaşlık görevi. Bu görevi her yerine getirdiğimde, içim huzurla doluyor'' dedi.