İSKENDERUN'DA İLK KEZ KUNDURACI GÖĞSÜ AMELİYATI YAPILDI

İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi Veysel Yıldırım, İskenderun'da ilk kez ''Kunduracı göğsü ameliyatı''nın yapıldığını bildirdi.
İSKENDERUN'DA İLK KEZ KUNDURACI GÖĞSÜ AMELİYATI YAPILDI
Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyatın İskenderun Devlet Hastanesinde görevli Göğüs Cerrahisi Uzamanı Suat Durkaya tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.
     Başarılı geçen ameliyatlar sonrasında aynı hastalıktan 4 kişinin sağlığına kavuştuğunu belirten Yıldırım, ''Kentte ilk kez 'Kunduracı Göğsü ameliyatı' yapıldı. Göğüs çöküklüğü hastalığı doğumsal bir hastalık olup, halk arasında kunduracı göğsü olarak da bilinir. Bilimsel adı ise Pectus Excavatum'dur. Göğüs çöküklüğü hastalığı çoğunlukla hayatı tehdit edici bir hastalık değildir ve nadiren kısıtlı fonksiyon bozukluklarına neden olur'' dedi.

     Durkaya ise hastalığın alt kaburga ve kıkırdakları ile omurga kemiklerine doğru arkaya çökmesi olduğunu belirterek, ''Kunduracı göğsünde sebep kaburgaların kıkırdak kesimlerinin aşırı büyümesi ve aşağı doğru çekmesinden kaynaklanmakta. Aşırı büyümenin sebebi bilinmemekte. Hayatın ilk yılları ortaya çıkar ve okul çağı ile birlikte belirginleşir. Ergenlik döneminde çöküklük artma eğilimi göstermektedir'' şeklinde konuştu.
     Hastalar Murat Doğan (16), Soner Doğan (13), Burak Çekiç ve Nazlı Ayaz ise ameliyatın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm sağlık personeline teşekkür etti.