İSKENDERUN'DA TALASEMİ TOPLANTISI

 Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Hatay İl Sağlık Müdürlüğünce yürütülen ve Thalessemi Derneğinin ortak olduğu ''Hemoglobinopati Hastalığı İle İlgili Eğitim Verilmesi Projesi'' kapsamında vatandaşlar Talasemi hastalığı hakkında bilgilendiriliyor.
İSKENDERUN'DA TALASEMİ TOPLANTISI
 İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşma yapan İskenderun Kaymakamı Alİ İhsan Su, il genelinde yaklaşık 2 bin kişinin Talesemi hastası olduğunu söyledi.
     DOĞAKA'nın 12 ay sürecek olan projeye 45 bin TL hibe katkısı sağladığını anlatan Su, hastalık hakkında halka yönelik bilgilendirme broşürleri ve yazılı materyaller dağıtıldığını ifade etti.

     Hatay İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez ise gebe kalan anne adaylarına proje kapsamında bire bir yardımcı olunduğunu belirterek, ''Doğum öncesi tanı için Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Bölümünde erken tanı tahlil ve tetkikleri yapılıyor. Aileler il dışına gidip zahmete katlanmadan burada da bu işlemleri yaptırabilirler'' dedi.
     Thalassemi Dayanışma Derneği Hatay Şubesi Başkanı Burhan Kerimoğlu ise yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
     Toplantıya Hatay Valisi Sayın Celalettin Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz, köy ve mahalle muhtarları, hasta aileler, kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsileri katıldı.